Jednou vetou

Najvyššiu dôveru verejnosti majú sudca Rychetský a prezident Zeman

Prezident Českej republiky Miloš Zeman

foto: TASR

Najvyššiu dôveru z vrcholných českých ústavných činiteľov má predseda Ústavného súdu (ÚS) Pavel Rychetský a prezident Miloš Zeman (obaja zhodne 43 percent). Na treťom mieste sa nachádza premiér Andrej Babiš s dôverou 35 percent ľudí. Vyplýva to z májového prieskumu agentúry Centrum pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorej výsledky priniesol v pondelok portál Novinky.cz.

Václav Klaus mladší predstavil nové hnutie Trikolóra

V prvej päťke sa umiestnil ešte predseda Senátu Jaroslav Kubera (opozičná Občianska demokratická strana – ODS), ktorému dôveruje 34 percent ľudí, a ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová (vládna Česká strana sociálnodemokratická – ČSSD), ktorej dôveruje 29 percent opýtaných, rovnako ako ministrovi vnútra a šéfovi ČSSD Janovi Hamáčkovi.

Viac ako štvrtina respondentov dôveruje aj ministerke financií za vládne hnutie ANO Alene Schillerovej (28 %) a guvernérovi Českej národnej banky Jiřímu Rusnokovi (27 %).

Najvyššiu nedôveru vyjadrili ľudia šéfovi poslancov TOP 09 Miroslavovi Kalouskovi (78 %), premiérovi Babišovi (60 %), šéfovi poslancov ANO Jaroslavovi Faltýnkovi (53 %) a prezidentovi Zemanovi (49 %).

„Dôvera nad nedôverou medzi skúmanými predstaviteľmi v súčasnosti významne prevažuje u Pavla Rychetského a mierne u Jaroslava Kuberu. U všetkých ostatných skúmaných predstaviteľov viac či menej významne nedôvera prevažuje nad dôverou,“ uviedlo CVVM, ktoré je výskumným oddelením Sociologického ústavu Akadémie vied ČR.

Na pražské školy môže zaútočiť strelec, varovala polícia

Rychetskému nedôverovalo 28 a Kuberovi 29 percent opýtaných. Prieskum sa uskutočnil od 4. do 14. mája medzi 1026 respondentmi, pripomenul portál Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia