Jednou vetou

Najznámejšia väznica sveta oslavuje jubileum. Sedel v nej aj Al Capone

V Alcatraze sedeli najznámejší zločinci všetkých čias, medzi inými aj Al Capone

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Pred 85 rokmi vstúpili na pôdu ostrova Alcatraz prví federálni väzni. Lupiči, vrahovia. Kruté a chladné väzenie obklopené nemilosrdnými, ľadovými vodami Sanfranciského zálivu bolo vskutku bezútešným miestom. Nečudo, že sa vyše tridsať väzňov pokúsilo počas fungovania väznice o útek. Oficiálne žiaden z nich neuspel.

Zmrzačený plukovník chcel pred 75 rokmi zavraždiť Hitlera a zachrániť Nemecko

Dva kilometre od pobrežia San Francisca leží svetoznámy ostrov Alcatraz. Pre neznalého čitateľa môže už jeho názov znieť akoby opradený tajomnom. V skutočnosti ho pomenoval európsky prieskumník Juan Manuel de Ayala v roku 1775. La Isla de los Alcatraces znamená v archaickej španielčine „Ostrov pelikánov“.

Tri dovolenkové destinácie, v ktorých objavíte kľúč k dlhému životu

Francúz Auguste Bernard Duhaut-Cilly napísal ešte v auguste 1827, že „bežal cez ostrov Alcatraz, ostrov pelikánov … pokrytý nespočetným množstvom týchto vtákov. Streľba zo zbrane ponad tieto operené légie ich primäla vzlietnuť v obrovskom oblaku za hluku, ktorý znel sťaby hurikán.“

Chystáte sa na výlet do prírody? Poučte sa z príbehov o prežití v divočine

Nuž, asi netreba dodávať, že ak by Američania o stopäťdesiat rokov neskôr povedali väzňom, že ich prevážajú na Ostrov pelikánov, pravdepodobne by ich nepremkla porovnateľná hrôza ako pri názve Alcatraz.

Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

Ostrov Alcatraz v Sanfranciskom zálive. | Foto: Pixabay.com

Päť tisícoviek a jedna pevnosť

V roku 1846 odkúpila americká vláda ostrov Alcatraz od súkromných vlastníkov. Stálo ich to 5000 dolárov, teda v tej dobe nemalú sumu. Prezident Millard Fillmore vyčlenil ostrov ako vojenskú rezerváciu. O dvanásť rokov neskôr tu už stála prvá Pevnosť Alcatraz, ktorú mala slúžiť na ochranu kalifornského pobrežia.

Všetko najlepšie, pani kancelárka! Najmocnejšia žena sveta má 65 rokov

Studené, kruté vody Sanfranciského zálivu urobili z Pevnosti Alcatraz dokonalého adepta na umiestnenie väznice. Už od konca päťdesiatych rokov devätnásteho storočia tu vláda strážila vojnových väzňov.

Klimatológ Lapin: Jún bol rekordne horúci, očakávame ďalšie otepľovanie klímy

Niet úniku. | Foto: Pixabay.com

Federálna väznica

Jedenásteho augusta 1934 prišli do Alcatrazu prví civilní väzni a z dovtedy vojenského zariadenia sa stala federálna väznica. Bolo ich 137, zväčša bankoví lupiči a vrahovia. Prevoz v špecializovaných autobusoch zabezpečovalo 60 agentov FBI, U.S. Marshals a pracovníci väznice.

Káčer Donald ako nacista? Známa postavička oslávila 85 rokov

V Alcatraze sa dbalo na bezpečnosť, nie na prevýchovu. Pracovalo tam 155 osôb, všetci dokonale vycvičený a pripravený starať sa o väznenie tých najhorších z najhorších.

Neuveriteľný život Charlieho Chaplina – sklamal Hitlera aj Američanov

Za 29 rokov fungovania väznice sa medzi jej múrmi vystriedali niektorí z notoricky najznámejších zločincov všetkých čias. Al Capone, Robert Franklin Stroud („Vtáči muž z Alcatrazu“), George „Machine Gun“ Kelly, Bumpy Johnson, Rafael Cancel Miranda a Alvin Karpis (ten si tu odsedel viac času ako ktorýkoľvek iný väzeň).

Niekdajší Kočnerov spoločník vypovedá na Špecializovanom trestnom súde

Len 36 väzňov sa pokúsilo o útek (z toho dvaja dvakrát). Dvadsiatich troch chytili, šiestich zastrelili, dvaja sa utopili a päť je nezvestných (predpokladá sa, že sa taktiež utopili, hoci ich telá neboli nájdené). Oficiálne sa nikdy nikomu nepodarilo z väznice Alcatraz úspešne ujsť. Koniec koncov, na to bola aj vybudovaná.

Úspech sociálnych sietí nezastavili ani škandály a zlyhania. Kam to povedie?

Môže vás zaujímať

Karnevalový sprievod v Riu odložili na neurčito