Jednou vetou

Nakazených môže byť až 70 percent populácie, varuje Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Foto: TASR/AP

Nemecko podľa Merkelovej nehodlá zatvoriť hranice, pretože tento spôsob boja proti koronavírusu nepovažuje za účinný.

Novým koronavírusom sa môže podľa epidemiológov nakaziť až 70 percent celkovej populácie. Varovala pred tým v stredu na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v Berlíne nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Musíme si byť vedomí toho, že ak je tu vírus, populácia zatiaľ na tento vírus nemá imunitu, a neexistujú zatiaľ vakcíny a liečba, tak infikované bude vysoké percento obyvateľstva – podľa expertov 60 až 70 percent,“ povedala nemecká kancelárka.

Nemecko podľa Merkelovej nehodlá zatvoriť hranice, pretože tento spôsob boja proti koronavírusu nepovažuje za účinný. Európski lídri by sa mali podľa nej dohodnúť na tom, „ktoré opatrenia sú správne a efektívne, a ktoré nie“. „My v Nemecku sme v každom prípade toho názoru, že zatváranie hraníc nie je vhodnou odpoveďou na tento problém,“ dodala.

V Nemecku doteraz zistili koronavírus u 1 622 osôb a na respiračné ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, zomreli v krajine traja ľudia. To, že Nemecko má omnoho nižšiu mieru úmrtí medzi nakazenými ako väčšina iných krajín, sa vysvetľuje najmä tým, že krajina krátko po prepuknutí nákazy zaviedla veľmi pedantné testovanie obyvateľstva.

Na celom svete sa novým koronavírusom nakazilo už viac ako 121-tisíc ľudí, vyše štyritisíc osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, vyše tritisíc, pochádza z Číny, kde sa však už šírenie nákazy podarilo dostať pod kontrolu. Nasleduje Taliansko so 631, Irán s 354, Južná Kórea so 61 a Španielsko so 49 obeťami.

Rakúsko hlási 206 nakazených, Česká republika 67, Poľsko 27, Maďarsko 13, Slovensko od stredy už desiatich a Ukrajina jedného.

Môže vás zaujímať

ČESKO: Minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstúpil z funkcie