Jednou vetou

Nálety pri Damasku zabili za 24 hodín najmenej 71 civilistov

Záchranári a civilisti skúmajú zničenú budovu po vládnych leteckých náletoch na predmestí Damasku 5. februára 2018

foto: TASR/AP

V dôsledku zintenzívnenia náletov sýrskych vládnych síl a ich spojencov v oblasti Východná Ghúta na okraji metropoly Damask prišlo za posledných 24 hodín o život najmenej 71 ľudí a ďalších 325 utrpelo zranenia. S odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) o tom v pondelok informovali agentúry Reuters a DPA.

Podľa centra so sídlom v Británii bolo medzi obeťami aj päť detí. Šéf SOHR Rámí Abdal Rahman uviedol, že bojové lietadlá zahrnuli medzi ciele svojich náletov najmä všetky obytné oblasti vo Východnej Ghúte.

Podľa aktivistov sa počet mŕtvych pravdepodobne môže ešte zvýšiť vzhľadom na množstvo zranených, ktorých hospitalizovali v tamojších nemocniciach.

Podľa sýrskych štátnych médií povstalecké skupiny vo Východnej Ghúte ostreľovali oblasti Damasku mínometmi, pričom zabili dieťa a zranili osem ďalších detí. SOHR uviedla, že armáda so svojimi spojencami vo Východnej Ghúte pripravujú vojenskú ofenzívu.

Sýrska armáda povstalcami ovládanú Východnú Ghútu oblieha už viac než štyri roky. Medzinárodné spoločenstvo má čoraz väčšie obavy o osud Východnej Ghúty, kde je podľa OSN akútny nedostatok potravín a liekov, čo prispieva k najhoršej podvýžive počas celého trvania sýrskej občianskej vojny.

V tejto enkláve žije takmer 400.000 ľudí a nachádza sa v jednej z tzv. zón deeskalácie, dohodnutých Ruskom pre územia ovládané opozičnými povstalcami, ale boje tam stále pretrvávajú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia