Jednou vetou

Námorná služba zachránila za jeden deň 141 migrantov

Ilustračný záber

foto: TASR/AP

Celkovo 141 migrantov zo subsaharskej Afriky zachránili v sobotu na mori medzi Španielskom a Marokom, cez ktoré sa na rôznych provizórnych plavidlách snažili dostať do Európy. Oznámila to španielska námorná záchranná služba.

Dva člny s 86 ľuďmi, z ktorých jeden sa začala potápať, objavili v Alboránskom mori medzi oboma krajinami, povedal hovorca služby pre agentúru AFP.

Ilegálni migranti obsadili Panteón v Paríži

Niektorí z migrantov už boli vo vode, kým sa k nim záchranári dostali, všetkých však zachránili, dodal hovorca s tým, že medzi zmienenými 86 ľuďmi bolo 14 žien a tri deti.

Západnejšie, v Gibraltárskom prielive, záchranné lode zachytili troch mužov v kajaku a ďalších 52 osôb – vrátane 14 žien – v malej loďke.

Maas: Nemecko je pripravené byť lídrom v prijímaní migrantov

Do Španielska prišlo od začiatku roka po mori okolo 11.000 migrantov, pričom 203 ich zahynulo pri snahe dostať sa do Európy zo severnej Afriky, vyplýva z posledných údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), zverejnených v stredu.

Za rovnaké obdobie dorazilo podľa IOM do Európy cez celé Stredozemné more celkovo 31.600 migrantov a najmenej 682 zomrelo alebo je nezvestných.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi