Jednou vetou

Napätie po Erdoganových výrokoch sa podarilo zmierniť

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Napätie medzi Austráliou a Tureckom, ktoré vyvolali nedávne výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sa už podarilo zmierniť. Uviedol to vo štvrtok austrálsky premiér Scott Morrison s tým, že situáciu pomohli upokojiť zmierlivé tvrdenia, ktoré Canberre adresovala Erdoganova kancelária.

K diplomatickej roztržke došlo po piatkovej masakre v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Erdogan v rámci svojej kampane pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami v Turecku hovoril o masakre na Novom Zélande ako o súčasti útoku na Turecko a islam.

Zároveň varoval protimoslimsky ladených Austrálčanov a Novozélanďanov, ktorí navštevujú Turecko, že sa môžu domov vrátiť v rakvách „ako ich starí otcovia“, ktorí bojovali v bitke o Gallipoli (1915-16). V tejto bitke prvej svetovej vojny padli tisíce príslušníkov Austrálskeho a novozélandského armádneho zboru (ANZAC).

Novozélanďanky vyzvali zahaliť si vlasy na znak solidarity s moslimkami

Morrison označil výroky tureckého prezidenta za „veľmi urážlivé“. Erdoganov hovorca však v stredu uviedol, že prezidentove slová boli „vytrhnuté z kontextu“. Erdogan podľa neho rozprával – na pamätných miestach pri Gallipoli – v širších historických súvislostiach.

Morrison vo štvrtok novinárom povedal, že pri riešení diplomatickej roztržky s Tureckom došlo po „zmiernení prezidentových názorov“ k istému pokroku.

Môže vás zaujímať

V tejto krajine sú turisti vítaní. Po prílete karanténa platiť nebude