NASA o deň odložila vypustenie sondy Parker Solar Probe

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odložil z technických príčin na sobotu plánované vypustenie Parkerovej slnečnej sondy (Parker Solar Probe), ktorá má v priebehu nasledujúcich takmer siedmich rokov z doposiaľ najmenšej vzdialenosti skúmať slnečnú korónu. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská stanica BBC.

Nosná raketa Delta-IV Heavy, ktorá má sondu k Slnku vyniesť, mala z floridského kozmodrómu na Myse Canaveral štartovať v sobotu o 03.53 h miestneho času (09.53 h SELČ). Jej štart však krátko pred začatím odpočítavania pre bližšie nešpecifikované technické problémy prerušili a odložili ho o 24 hodín.

Sonda Parker Solar Probe sa najbližšie k „povrchu“ Slnka dostane na vzdialenosť 6,12 milióna kilometrov. Doposiaľ sa najbližšie k Slnku dostala v roku 1976 sonda Helios-2, a to na vzdialenosť 43 miliónov kilometrov.

Zamestnanec aerolínií, ktorý havaroval unesené lietadlo,bol zrejme samovrah

Až 11,3 centimetra hrubý tepelný štít Parkerovej slnečnej sondy vyrobený z uhlíkových kompozitov  bude vystavený teplotám vyšším ako 1300 stupňov Celzia, pričom odolať by mal teplote vyššej ako 1600 stupňov. Sonda sa bude pohybovať rýchlosťou 190 kilometrov za sekundu.

Úlohou sondy je získať nové poznatky o slnečnej atmosfére (koróne) a preskúmať mechanizmy slnečného vetra.

Môže vás zaujímať

V Sýrii zabili francúzskeho džihádistu – „hlas z parížskych útokov“