Jednou vetou

Násilie v Nikarague si vyžiadalo už 448 obetí

Demonštranti pochodujú v nikaragujskom hlavnom meste

Foto: TASR

Vlna násilností sprevádzajúcich protivládne protesty, ktorá v Nikagarue trvá už tri mesiace, si doposiaľ vyžiadala 448 obetí na životoch. Uviedla to vo štvrtok Nikaragujské združenie pre ľudské práva (ANPDH).

Medzi obeťami je 383 civilistov, 40 členov provládnych polovojenských skupín, 24 policajtov a jeden vojak, spresnil šéf ANPDH Álvaro Leiva, ktorého citovala agentúra DPA. Väčšina obetí z radov civilistov patrí k protivládnym demonštrantom.

Z týchto 448 obetí bolo 425 ľudí zavraždených. Takmer 360 zomrelo na strelné poranenia, 115 z nich zasiahla guľka do hlavy. Ďalší zo zabitých mali bodné zranenia či boli upálení. Medzi obeťami sú aj traja cudzinci z Guatemaly, Brazílie a Spojených štátov.

Americké lietadlo priviezlo z KĽDR ostatky vojakov USA z kórejskej vojny

Pri nepokojoch utrpelo zranenia vyše 2800 ľudí, 72 z nich má trvalé následky. Polovojenské skupiny blízke vláde podľa Leivu uniesli 718 ľudí, z nich je 595 stále nezvestných.

Nepokoje v Nikarague vypukli ešte 18. apríla a vyvolali ich kontroverzné sociálne reformy. Demonštranti však medzičasom žiadajú odstúpenie autoritatívneho prezidenta Daniela Ortegu, ukončenie násilia a slobodu tlače.

Ortega, ktorý od zámerov znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení ustúpil, výzvy na rezignáciu a vypísanie predčasných volieb odmieta.

Môže vás zaujímať

Karnevalový sprievod v Riu odložili na neurčito