Nasledujúca misia NASA na Mars sa pozrie na vnútro červenej planéty

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Najbližšia misia na Mars sa začne v máji budúceho roka a jej cieľom bude preskúmať vnútro planéty. Na svojej webovej stránke o tom v pondelok informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

„InSight je prvá misia, ktorá sa zameria na skúmanie hlbokého vnútra Marsu. Získané informácie pomôžu pochopiť, ako boli sformované všetky skalnaté planéty vrátane Zeme,“ vysvetlil NASA. InSight je stacionárna sonda, ktorá bude umiestnená pri rovníku červenej planéty. Vybavená bude solárnymi panelmi a množstvom zariadení, z ktorých najdôležitejšie budú seizmometer a tepelná sonda.

Informácie o vrstvách

Seizmometer bude detekovať seizmické vlny z marťanských zemetrasení alebo nárazov meteorov, čo pomôže vedcom získať informácie o vnútorných vrstvách planéty. Tepelná sonda sa bude schopná prekopať do hĺbky najmenej tri metre, kde bude merať množstvo energie produkovanej v hlbokom vnútri planéty. Na výrobe týchto zariadení sa podieľali aj európske krajiny – Veľká Británia, Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko a Poľsko.

„Vnútro Marsu sa v uplynulých troch miliardách rokov premiešalo oveľa menej než vnútro Zeme, a preto Mars pravdepodobne uchováva dôkazy o počiatočných štádiách skalnatých planét lepšie než naša vlastná planéta,“ povedal vedec Bruce Banerdt.

Sonda pripravená na testovanie

Prípravy vesmírnej sondy nabrali podľa úradu toto leto na obrátkach a všetko ide tak, aby mohla byť sonda vypustená v máji budúceho roka. Americká spoločnosť Lockheed Martin Space Systems, ktorá vyvíja sondu v štáte Colorado, uviedla, že je pripravená na záverečné testovanie. Misia sa mala pôvodne začať v marci 2016, ale pre technické problémy bol začiatok odložený.

Sonda sa na Mars vydá z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii, čo bude v histórii vôbec prvý medziplanetárny štart z amerického západného pobrežia. Doterajšie vesmírne misie štartovali z východného pobrežia, najmä z Floridy. Okrem statickej sondy InSight vyvíja NASA aj dva marťanské rovery a dve sondy, ktoré budú okolo planéty krúžiť. Začiatok týchto misií je naplánovaný na rok 2020.

Môže vás zaujímať

Johnson je presvedčený, že britský parlament novú dohodu o brexite schváli