Jednou vetou

NATO a EÚ: Výsledky volieb na východe Ukrajiny neuznáme

Ilustračné foto

TASR/AP

Severoatlantická aliancia (NATO) v nedeľu oznámila, že neuzná výsledky volieb v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, ktorých obyvatelia sa mohli zapojiť do rozhodovania o lídroch a poslancoch týchto separatistami ovládaných regiónov.

Kyjev i Západ hlasovanie odsúdili, separatisti však tvrdia, že „prezidentské a parlamentné“ voľby sú krokom potrebným na zavedenie úplnej demokracie v oboch tzv. ľudových republikách.

NATO a členské krajiny Aliancie zastávajú názor, že voľby sú v rozpore s duchom obsahu minských mierových dohôd, uvádza sa vo vyhlásení z Bruselu. Aliancia aj naďalej v plnej miere podporuje nezávislosť Ukrajiny a jej územnú celistvosť pri zohľadnení medzinárodne uznávaných štátnych hraníc.

V separatistických oblastiach Ukrajiny sa konajú kontroverzné voľby

NATO opakovane vyzvalo Ruskú federáciu, aby stiahla svoje vojenské sily z inkriminovaného územia a zastavila akúkoľvek podporu militantným zoskupeniam pôsobiacim v Doneckej a Luhanskej oblasti. Súčasne apelovala na všetky zainteresované strany, aby v plnej miere rešpektovali obsah dohôd z Minska.

Európska únia už v sobotu avizovala, že výsledky volieb, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom, neuzná, pretože podkopávajú záväzky z minských mierových dohôd a predstavujú narušenie nezávislosti Ukrajiny.
Únia takisto apelovala na všetky zainteresované strany, aby rešpektovali obsah minských dohôd a neodkladne ich plnili v záujme politického prechodu.

Pred nedeľnými voľbami na separatistickom východe zabili dvoch vojakov

Kremeľ apely Západu odmieta s argumentom, že terajšie voľby „nemajú nič do činenia“ s minskými dohodami. Moskva tvrdí, že sú potrebné na zaplnenie mocenského vákua po zabití lídra DĽR Alexandra Zacharčenka pri augustovom bombovom útoku.

V Doneckej a Luhanskej ľudovej republike sa medzičasom pracuje už na sčítaní hlasov, prvé výsledky by mohli byť známe však najskôr v nočných hodinách.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia