Jednou vetou

NATO podpísalo s Austráliou novú dohodu o partnerstve

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Austrália a NATO podpísali v stredu novú "dohodu o posilnenom partnerstve", ktorá kladie väčší dôraz na oblasť Tichého oceánu. Informovala o tom agentúra DPA.

V mene Severoatlantickej aliancie dokument signoval jej šéf Jens Stoltenberg, ktorý je na dvojdňovej návšteve Austrálie. V mene austrálskej vlády dohodu, ktorá sa predlžuje každé dva roky, podpísala ministerka obrany Linda Reynoldsová.

„Hľadáme nové oblasti vzájomnej spolupráce v indo-pacifickom regióne,“ povedala Reynoldsová novinárom po podpise dohody v Sydney. Obe strany chcú okrem iného intenzívnejšie kooperovať v oblasti zaistenia prístupu ku vzácnym prvkom s kľúčovým významom pre vojenské technológie.

NATO sa podľa Stoltenberga nepripravuje na odchod USA z aliancie

„Čím je bezpečnostné prostredie nepredvídateľnejšie a komplikovanejšie, tým je dôležitejšie to, aby sme zostali, pracovali a stáli spolu a chránili svetový poriadok založený na pravidlách. Takýto účel má partnerstvo medzi Austráliou a NATO,“ komentoval Stoltenberg.

Zároveň vyjadril znepokojenie nad krokmi Iránu v oblasti Hormuzského prielivu, ktoré podľa neho destabilizujú okolitý región.

Austrália za tejto situácie zvažuje, že vyšle do Perzského zálivu bojové lode a lietadlá. Približne 300 austrálskych vojakov už pôsobí v rámci misie NATO v Afganistane.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia