Jednou vetou

Navaľný znovu skončil za mrežami

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj si robí selfie vo vnútri policajného autobusu po zadržaní 22. februára 2018 v Moskve

foto: TASR/AP

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a šéfa jeho predvolebného štábu Leonida Volkova vo štvrtok opäť zadržala ruská polícia.

Ako spresnila rozhlasová stanica Echo Moskvy, Navaľného zadržali, keď odchádzal zo zubnej ambulancie. Volkov bol zadržaný na letisku Šeremeťjevo, odkiaľ mal odcestovať do mesta Ufa na stretnutie s Navaľného prívržencami. Príčina zadržania oboch mužov nebola bezprostredne známa.

Navaľného po spísaní protokolu na policajnej stanici prepustili na slobodu. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter Navaľnyj napísal, že podľa policajného protokolu polícia proti nemu vedie správne konanie za opakované porušenie pravidiel konania verejných zhromaždení, za čo mu hrozí do 30 dní väzenia.

Navaľnyj sa v posledných mesiacoch dostal do rúk ruskej polície veľmi často, a to v súvislosti s protestnými zhromaždeniami, ktoré jeho podporovatelia organizujú po celej krajine.

Navaľnyj mal v úmysle kandidovať v marcových prezidentských voľbách, ale Ústredná volebná komisia ho – vzhľadom na podmienečné tresty väzenia v dvoch súdnych kauzách – nezaregistrovala ako kandidáta. Súdne procesy s Navaľným a rozsudky, ktoré v nich padli, časť ruskej verejnosti považuje za politicky motivované.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem