Jednou vetou

Navaľného odsúdili za účasť na nepovolenom proteste

Alexej Navaľnyj

foto: TASR/AP

Na desaťdňové väzenie odsúdil v pondelok moskovský súd opozičného lídra Alexeja Navaľného za to, že sa 12. júna zúčastnil na nepovolenom protestnom pochode v Moskve. Cieľom protestu bolo vyjadriť podporu novinárovi Ivanovi Golunovovi a tiež demonštrovať údajnej beztrestnosti a korupcii orgánov činných v trestnom konaní. Informovala o tom agentúra AFP.

„Navaľnyj dostal desať dní,“ uviedla politikova hovorkyňa Kira Jarmyšová.  Navaľnyj, ktorý je prominentným kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, patril k viac než 400 osobám, ktoré na pokojnom proteste zadržala ruská polícia. Krátko nato opozičného politika z väzby prepustili.

Novinára Ivana Golunova, ktorý sa venoval písaniu článkov o korupcii, zadržali 6. júna v Moskve na základe obvinení z predaja drog. Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí —, ministerstvo vnútra oznámilo, že obvinenie stiahlo a trestné stíhanie zastavilo. Goldunova tak prepustili v predvečer pochodu, čo mnohí vnímali ako pokus Kremľa o zastavenie novej vlny demonštrácií, píše AFP.

Ruské lietadlá narušili minulý týždeň šesťkrát vzdušný priestor Litvy

Policajtov na zmienenom protestnom pochode videli, ako bijú a zatýkajú okoloidúcich, pričom ľudskoprávna organizácia Amnesty International obvinila úrady z „pohŕdania ľudskými právami“.

Navaľnyj zorganizoval v posledných rokoch viaceré veľké protivládne protesty. Vlani si v súvislosti s nepovolenými protestami odsedel dva tresty v trvaní 30 a 20 dní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia