Jednou vetou

Navaľnému umožnili odcestovať do zahraničia

Alexej Navaľnyj

foto: TASR/AP

Ruskému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému umožnili opustiť územie Ruska a odcestovať na pojednávanie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) do Štrasburgu. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Navaľnyj chcel podľa vlastných slov odcestovať do Štrasburgu už v utorok. Od príslušníkov pohraničnej služby na moskovskom letisku Domodedovo sa však dozvedel, že má zákaz opustiť územie Ruska. Na Twitteri následne zverejnil aj kópiu príslušného oznámenia pohraničnej služby.

Rusko odmietlo obvinenie z rušenia signálu GPS počas vojenských manévrov NATO

V stredu ráno Navaľnyj zverejnil fotografiu samého seba na moskovskom letisku s komentárom, že odísť z Ruska mu už povolili.

Ruské úrady zákaz opustiť územie krajiny zdôvodnili tým, že Navaľnyj nezaplatil v prepočte 31.000 dolárov, ktoré mal vyplatiť ako odškodné v rámci istého občianskoprávneho sporu. Požadovaná suma bola medzitým vyplatená, takže opatrenie bolo zrušené.

Opozičnému politikovi Navaľnému zakázali opustiť krajinu

Štrasburský súd má 15. novembra vyniesť verdikt v spore Navaľnyj verzus Rusko. Sudcovia ESĽP sa majú vyjadriť k tomu, či Navaľného opakované zadržania počas zhromaždení organizovaných opozíciou boli politicky motivované.

Navaľnyj je považovaný za najvýraznejšieho oponenta ruského prezidenta Vladimira Putina. Ústredná volebná komisia ho však vlani vzhľadom na platné usvedčenie z údajnej sprenevery odmietla zaregistrovať ako kandidáta prezidentských volieb. Samotný Navaľnyj označil svoje odsúdenie aj zamietnutie kandidatúry za politicky motivované.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím