Navaľnyj sa odvolá proti rozhodnutiu volebnej komisie, ktorá mu nepovolila kandidovať

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj sa zdraví so svojím stúpencom počas protestného zhromaždenia na podporu Navaľného v ruskom meste Novokuzneck 9. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Ruský opozičný politik a protikorupčný bloger Alexej Navaľnyj sa mieni odvolať proti rozhodnutiu Ústrednej volebnej komisie (ÚVK), ktorá mu svojím verdiktom z pondelka nepovolila kandidovať v marcových voľbách prezidenta Ruskej federácie. Informovala o tom agentúra TASS.

„My sa, samozrejme, proti rozhodnutiu (ÚVK) odvoláme: na ústavnom súde a všade, kde sa len na svete dá,“ vyhlásil Navaľnyj, ktorý však súčasne uviedol, že má pochybnosti o úspešnosti takéhoto konania.

Ruská ústredná volebná komisia nepovolila Navaľnému kandidovať vo voľbách prezidenta

ÚVK v pondelok odmietla zaregistrovať iniciatívnu skupinu na podporu Alexeja Navaľného, ktorý chcel v prezidentských voľbách kandidovať ako nezávislý. ÚVK svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že Navaľnyj bol právoplatne odsúdený za podvod. ÚVK toto uznesenie prijala 12 hlasmi, jeden jej člen sa hlasovania zdržal.

Navaľnyj vopred avizoval, že ak ÚVK zamietne jeho kandidatúru vo voľbách, bude viesť kampaň za bojkotovanie hlasovania, ktorého jednoznačným favoritom je súčasný prezident Vladimir Putin.

Jednotné Rusko podporí Putinovu kandidatúru na prezidenta, Sobčaková má program

Navaľnyj je podľa agentúry AP najväčšou výzvou, akej Putin čelí za všetky roky strávené pri moci.

Navaľnyj, ktorý je aj známym protikorupčným blogerom, bol odsúdený za spreneveru v kauze Kirovles. Z ruského volebného zákona vyplýva, že osoba odsúdená za závažný trestný čin môže v prezidentských voľbách kandidovať až 10 rokov po absolvovaní trestu.

Predsedníčka ÚVK Ella Pamfilovová sa už dávnejšie vyjadrila, že Navaľnyj by mohol o svojej účasti v prezidentských voľbách uvažovať až po roku 2028.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie