Návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady vyzýva na mier v Jemene

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Návrh rezolúcie o Jemene predložený v pondelok v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov vyzýva na okamžité prímerie v prístavnom meste Hudajda. Bojujúcim stranám dáva dva týždne na to, aby odstránili všetky prekážky pre prísun humanitárnej pomoci. Informovala o tom agentúra AFP.

Británia nechala kolovať návrh ďalším 14 členom BR OSN po tom, ako splnomocnenec OSN pre Jemen Martin Griffiths v piatok oznámil, že má v úmysle odcestovať do jemenskej metropoly Saná. Tam chce podniknúť posledné kroky potrebné pre mierové rozhovory, ktoré chce zvolať vo Švédsku.

Text rezolúcie vyzýva všetky strany na ukončenie nepriateľských akcií v provincii Hudajda, na zastavenie všetkých útokov v husto obývaných civilných oblastí po celom Jemene a tiež na ukončenie útokov bezpilotných lietadiel proti krajinám v regióne a prímorským oblastiam.

Nemecké úrady monitorujú 767 možných teroristov inšpirovaných islamistami

Jemenská medzinárodne uznaná vláda v pondelok oznámila, že informovala Griffithsa o úmysle zapojiť sa do navrhovaných mierových rozhovorov s povstalcami, ktoré sa budú konať vo Švédsku.

Termín rozhovorov ešte neoznámili. OSN pôvodne ohlásila na september rozhovory v Ženeve, ale tie sa neuskutočnili, keďže povstalci známi ako húsíovia predložili v poslednej chvíli nové požiadavky.

Šéf povstaleckého Najvyššieho revolučného výboru Muhammad Alí Húsí v nedeľu tvítoval, že húsíovia sú pripravení v záujme mierového úsilia ukončiť raketové ostreľovanie za predpokladu, že tak urobí aj opačný tábor – Spojenými štátmi podporovaná koalícia vedená Saudskou Arábiou.

Hladomor v Jemene hrozí 14 miliónom ľudí, čo je polovica tamojších obyvateľov. Takmer štyri roky trvajúca vojna tak spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Môže vás zaujímať

Rusko pohrozilo, že sýrskych Kurdov rozdrví turecká armáda