Jednou vetou

Návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady vyzýva na mier v Jemene

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Návrh rezolúcie o Jemene predložený v pondelok v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov vyzýva na okamžité prímerie v prístavnom meste Hudajda. Bojujúcim stranám dáva dva týždne na to, aby odstránili všetky prekážky pre prísun humanitárnej pomoci. Informovala o tom agentúra AFP.

Británia nechala kolovať návrh ďalším 14 členom BR OSN po tom, ako splnomocnenec OSN pre Jemen Martin Griffiths v piatok oznámil, že má v úmysle odcestovať do jemenskej metropoly Saná. Tam chce podniknúť posledné kroky potrebné pre mierové rozhovory, ktoré chce zvolať vo Švédsku.

Text rezolúcie vyzýva všetky strany na ukončenie nepriateľských akcií v provincii Hudajda, na zastavenie všetkých útokov v husto obývaných civilných oblastí po celom Jemene a tiež na ukončenie útokov bezpilotných lietadiel proti krajinám v regióne a prímorským oblastiam.

Nemecké úrady monitorujú 767 možných teroristov inšpirovaných islamistami

Jemenská medzinárodne uznaná vláda v pondelok oznámila, že informovala Griffithsa o úmysle zapojiť sa do navrhovaných mierových rozhovorov s povstalcami, ktoré sa budú konať vo Švédsku.

Termín rozhovorov ešte neoznámili. OSN pôvodne ohlásila na september rozhovory v Ženeve, ale tie sa neuskutočnili, keďže povstalci známi ako húsíovia predložili v poslednej chvíli nové požiadavky.

Šéf povstaleckého Najvyššieho revolučného výboru Muhammad Alí Húsí v nedeľu tvítoval, že húsíovia sú pripravení v záujme mierového úsilia ukončiť raketové ostreľovanie za predpokladu, že tak urobí aj opačný tábor – Spojenými štátmi podporovaná koalícia vedená Saudskou Arábiou.

Hladomor v Jemene hrozí 14 miliónom ľudí, čo je polovica tamojších obyvateľov. Takmer štyri roky trvajúca vojna tak spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia