Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: V Rusku našli čierne skrinky z havarovaného lietadla An-148

Zamestnanci RMES pracujú na mieste zrútenia lietadla AN-148 v ruskej dedine Stepanovskoje, okolo 40 km od letiska Domodedovo 11. februára 2018

Foto: TASR

Na mieste neďaleko Moskvy, kde sa v nedeľu krátko po štarte zrútilo lietadlo An-148, sa v pondelok našla prvá čierna skrinka, informovala agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na operatívny štáb ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

aktualizované: 10:49

Správu o nájdení čiernej skrinky priniesli ruské médiá už v nedeľu. Operatívny štáb však v pondelok spresnil, že tento predmet bol síce súčasťou systému riadenia lietadla, ale nešlo o zapisovač letových údajov, ten sa našiel až v pondelok.

Lietadlo spoločnosti Saratovské aerolínie so 65 pasažiermi a šiestimi členmi posádky havarovalo v nedeľu popoludní niekoľko minút po štarte z moskovského letiska Domodedovo, odkiaľ malo letieť do mesta Orsk v Orenburskej oblasti pri južnej hranici Ruska s Kazachstanom. Haváriu nikto neprežil.

AKTUALIZOVANÉ: Lietadlo so 71 ľuďmi sa zrútilo po štarte z Moskvy, neprežil nikto

Zdroj z ministerstva pre mimoriadne situácie pre Interfax uviedol, že na mieste pádu lietadla sa našiel jeden zo zapisovačov letových údajov. Jeho vonkajší plášť je mechanicky poškodený, ale záznam „by mohol byť zachovaný, čo zistí (ruský) Medzinárodný letecký výbor“ (MAK), uviedol zdroj. Dodal, že po druhej tzv. čiernej skrinke sa pátra.

Námestník náčelníka krízového centra pri ministerstve pre mimoriadne situácie Igor Kutrovskij pre Interfax spresnil, že úlomky lietadla sú na ploche s rozlohou 30 hektárov.

Našli druhú čiernu skrinku

Ruskí vyšetrovatelia našli v pondelok v podmoskovskej oblasti aj druhú z tzv. čiernych skriniek havarovaného lietadla An-148, ktoré sa zrútilo v nedeľu krátko po štarte z moskovského letiska Domodedovo. Informovala o tom agentúra Interfax s tým, že jej technický stav je uspokojivý pre následnú analýzu dát.

Ide o záznamník rozhovorov z pilotnej kabíny. Predtým sa na mieste nešťastia našiel zapisovač letových údajov.
Záchranárska operácia na mieste nešťastia sa v noci na pondelok podľa Interfaxu skončila. Oblasť, kde sa lietadlo zrútilo, teraz monitoruje deväť dronov a ešte niekoľko dní tam budú pôsobiť vyšetrovatelia a experti na letecké katastrofy.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených