Jednou vetou

Nedeľňajšie voľby KDR odložili v oblastiach postihnutých konfliktmi a ebolou

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Opakovane odložené voľby v Konžskej demokratickej republike (KDR), stanovené na nedeľu 30. decembra, sa vo viacerých oblastiach sužovaných epidémiou eboly a násilím uskutočnia až v marci 2019. Oznámila to v stredu volebná komisia.

Voľby nového prezidenta spojené s voľbami do parlamentu a zastupiteľských orgánov jednotlivých provincií sa v druhej najväčšej africkej krajine mali pôvodne konať 23. decembra, avšak posunuli ich o týždeň po požiari, ktorý zničil tisíce hlasovacích zariadení.

Porošenko oznámil ukončenie stanného práva

Volebná komisia oznámila, že v mestách Beni a Butembo na východe krajiny a v meste Yumbi na západe prebehne hlasovanie až v marci. Potvrdila súčasne, že výsledky volieb prezidenta budú zverejnené 15. januára a nová hlava štátu zloží prísahu 18. januára.

Odklad v uvedených oblastiach znamená, že tamojšie hlasy budú v podstate neplatné, píše agentúra DPA s tým, že v mestách Beni a Butembo má vyššiu podporu opozícia.

Nadchádzajúce hlasovanie má pritom rozhodnúť o nástupcovi prezidenta Josepha Kabilu, ktorý vládne 18 rokov a ktorý už voľby odkladal dva roky, čo viedlo k miestami násilným protestom.

Niektorí opoziční politici označili stredajšie rozhodnutie za úskok s cieľom poškodiť ich šance vo voľbách. Odklad sa totiž dotkne vyše milióna z celkovo 44 miliónov voličov, píše agentúra AFP.

„Toto je absolútne neprijateľné,“ vyhlásil opozičný prezidentský kandidát Martin Fayulu pre agentúru AP. „Viedli sme kampaň v týchto oblastiach, život sa nezastavil… Nemôžeme len tak vymazať 1,2 milióna voličov.“

Miloš Zeman vo svojom vianočnom posolstve kritizoval protivládnych demonštrantov

Fayulu a ďalší kandidáti opozície v utorok volebnú komisiu obvinili, že je „odhodlaná zorganizovať chaotické voľby“. Predseda komisie Corneille Nangaa ešte v pondelok povedal, že voľby sa v nedeľu uskutočnia, pokiaľ „nebude vojna a nikto nebude môcť ísť hlasovať“.

V KDR, bývalom Zaire, od získania nezávislosti od Belgicka v roku 1960 ešte nedošlo k pokojnému odovzdaniu moci.

V rokoch 1996-97 a 1998-2003 bola krajina miestom dvoch vojen, ktoré pripravili milióny ľudí o život a domovy a do ktorých boli zatiahnuté aj okolité štáty strednej a južnej Afriky. Menšie konflikty naďalej prebiehajú na východe KDR, kde niektoré územia ovládajú brutálne milície.

Kabila je ujal moci v roku 2001 ako nástupca svojho zavraždeného otca Laurenta-Désirého. Jeho vládnutie ostro kritizovali skupiny pre ľudské práva a boj proti korupcii, pričom jeho posledné roky poznačili krvavo potláčané protesty.

Moskva plánuje znížiť počet fajčiarov v krajine zavedením vyšších daní z tabaku

Odstúpiť mal v decembri 2016 na základe nového ústavného obmedzenia dvoch funkčných období. Postu sa však nevzdal, keď využil ustanovenie ústavy, ktoré umožňuje prezidentovi zotrvať v úrade do zvolenia jeho nástupcu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia