Nedostatok vody? Ľudia v Iráne vyšli kvôli tomuto do ulíc

Ilustračný obrázok

Foto: TASR

Iránske vedenie v nedeľu vyzvalo na pokoj po protestoch, ktoré vypukli v meste Chorramšahr na juhozápade krajiny kvôli nedostatku vody.

Polícia zasiahla paľbou do davu ľudí, ktorí útočili na banky i verejné budovy. Nepokoje si nevyžiadali obete na životoch, pri streľbe bol zranený len jeden civilista, uviedol v nedeľu iránsky minister vnútra Abdolrezá Rahmání-Fazlí.

Mesto Chorramšahr bolo dejiskom protestov uplynulé tri dni. Demonštrácie sa konali aj v neďalekom meste Abadan.

Čítajte viac: Stop rope! USA odmieta import z Iránu

Iránska štátna televízia odvysielala z mesta Chorramšahr zábery na budovy bánk s rozbitými výkladmi i na demonštranta so strelnou zbraňou. Podľa agentúry Reuters tam polícia na rozohnanie davu použila aj slzotvorný plyn. Stalo sa tak po tom, ako sa demonštranti pokúsili podpáliť jeden z mostov a záhradu obklopujúcu múzeum a pamätník obetiam iránsko-irackej vojny z 80. rokov.

Kvôli nedostatku vody vypuklo v Iráne od začiatku roka už niekoľko protestov. Zhoršujúce sa sucho, ktoré je okrem iného aj dôsledkom zlého hospodárenia, vyvoláva u vedenia krajiny veľké obavy.

V provincii Chúzistán na juhozápade Iránu, ktorej metropolou je práve Chorramšahr, žije početná arabská menšina sťažujúca sa už roky na údajnú diskrimináciu a prísnu kontrolu zo strany bezpečnostných zložiek.

Tip na čítanie: Ajatolláh Chameneí obvinil USA z vyvolávania nepokojov v Iráne

Z vyvolávania nepokojov v Iráne obvinil v sobotu iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí Spojené štáty a ich spojencov. Štátna televízia citovala jeho vyjadrenia, že USA vytvorili koalíciu s inými regionálnymi štátmi, ktorá nie je schopná poraziť Irán.

Demonštrácie zachvátili Irán aj koncom minulého roku, pričom sa rozšírili do 75 miest a stali sa najmohutnejšími od protestov, ktoré vypukli po sporných prezidentských voľbách v roku 2009. Protesty na prelome decembra a januára si vyžiadali najmenej 25 obetí a takmer 5000 osôb bolo zatknutých.

Môže vás zaujímať

FOTO: Úrady pripustili, že výbuch sopky si mohol vyžiadať až 13 životov