Jednou vetou

Nemali sme názorový rozpor, zhodli sa prezidenti ČR a SR Zeman a Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a vpravo prezident ČR Miloš Zeman počas tlačovej konferencie po prijatí na Pražskom hrade 20. júna 2019 v Prahe.

foto: TASR - Martin Baumann

V diskusii prezidentov Slovenskej a Českej republiky Zuzany Čaputovej a Miloša Zemana nedošlo napriek pomerne širokému spektru tém k názorovému rozporu. Hlavy štátov to deklarovali po spoločnom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo v rámci oficiálneho programu štvrtkovej návštevy slovenskej prezidentky v Prahe.

„Netvrdím, že niekedy v budúcnosti nebudeme mať na veci iný názor, v tomto úvodnom rozhovore však k niečomu takému neprišlo,“ uviedla Čaputová. Zeman to potvrdil vyhlásením, že v diskusii „nenarazili na jedinú konfliktnú otázku“. Napriek tomu to nebolo podľa neho nudné. „Lebo priateľská atmosféra, v ktorej sa viedla diskusia, je vždy inšpiratívna a môže viesť k zaujímavým názorom,“ upozornil.

FOTO: Čaputovú na prvej zahraničnej návšteve privítal Zeman

Zeman sa Čaputovej poďakoval za ústretovosť k jeho „neochvejným snahám a myšlienke“ zriadiť v Bratislave Český dom. Čaputová opätovala uznanie pripomenutím faktu, že súčasný prezident sa z pozície vtedajšieho českého premiéra zaslúžil o ukončenie slovensko-českých majetkových sporov po rozdelení niekdajšieho spoločného štátu.

„V tomto roku je to dvadsať rokov, čo sa veci vyriešili, a myslím, že aj toto dalo základ neskorším konštruktívnym a nadštandardným vzťahom medzi oboma krajinami,“ poznamenala Čaputová.

Voliť kandidátov na sudcov ÚS bude aj Smer-SD, uviedol Fico

Obaja prezidenti vyjadrili na krátkom brífingu ochotu participovať na spoločnej príprave a realizácii osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. Zeman Čaputovej na brífingu poblahoželal k zajtrajšku. Nemyslel ale len podporu vo vykonávaní budúcich úloh vo funkcii prezidentky, vyslovil tým aj osobné želanie k Čaputovej piatkovým (21.6.) narodeninám.

Prezidenti by sa mali stretnúť aj na Slovensku, Čaputová pozvala Zemana na recipročnú návštevu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia