Jednou vetou

Nemci považujú Spojené štáty za najväčšiu hrozbu pre svetový mier

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Väčšina obyvateľov Nemecka považuje Spojené štáty za krajinu predstavujúcu najväčšie nebezpečenstvo pre svetový mier. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu nemeckého Centra pre stratégiu a vyššie riadenie, o ktorých v stredu informovala agentúra DPA.

Podľa týchto údajov označilo Spojené štáty za najväčšiu hrozbu 56 percent opýtaných. Na ďalších priečkach sa umiestnili Severná Kórea, Turecko a Rusko.

Stoltenberg a Lavrov budú cez víkend v Mníchove hovoriť o osude zmluvy INF

Jasná väčšina (62 percent) tiež označila správanie niektorých hláv štátov za najväčšie riziko pre stabilitu vo svete. Nižšiu dôležitosť pripísali respondenti vojenským konfliktom či zmene klímy.

Výsledky prieskumu, prezentované v „Bezpečnostnej správe 2019“, tiež ukázali nárast osobného pocitu bezpečia obyvateľov Nemecka v období od roku 2016.

Ako v Berlíne uviedla Renate Köcherová z Inštitútu pre demoskopiu v Allensbachu, výrazne ustúpili napríklad obavy zo straty živobytia, okradnutia alebo terorizmu. Köcherová však nevylúčila, že situácia sa môže rýchlo zmeniť.

Nemecká vláda schválila predĺženie štyroch zahraničných vojenských misií

Podľa uvedenej štúdie majú Nemci veľké obavy z toho, že vo vyššom veku budú odkázaní na cudziu pomoc a ohrození demenciou.

Časť opýtaných sa tiež obáva život ohrozujúcich ochorení, akým je rakovina, alebo toho, že v starobe budú trpieť chudobou. V súlade s tým vyjadrili želanie, aby štát vynakladal viac peňazí na zdravotníctvo, podporu rodín či dôchodky.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi