Němcová obvinila Zemana z velezrady v súvislosti s kauzou novičok

Český prezident Miloš Zeman.

Foto: TASR/AP

Bývalá predsedníčka českej Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová obvinila v utorok prezidenta ČR Miloša Zemana z velezrady. Podľa jej názoru sa tohto skutku dopustil svojím postojom k údajnému výskytu nervovoparalytického plynu novičok na území ČR, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Miloš Zeman nariadil v pondelok Bezpečnostnej informačnej službe (BIS), aby zistila, či sa na území ČR nevyvíjala alebo neskladovala nervovoparalytická látka novičok.

Pravdepodobne novičokom bol v anglickom meste Salisbury 4. marca otrávený bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija. Rusko v reakcii na podozrenia, že s tým má niečo spoločné, uviedlo, že látka mohla pochádzať aj z Česka, Slovenska, Švédska alebo Veľkej Británie, čo predstavitelia všetkých uvedených krajín odmietli. V mene ČR ruské tvrdenia rozhodne odmietol rezort diplomacie.

„Som presvedčená, že prezident sa tej velezrady dopustil. Svojimi slovami nahráva Rusku, a nie istote ČR,“ povedala Němcová, poslankyňa opozičnej strany ODS na utorkovej tlačovej konferencii v priestoroch snemovne.  Predstavitelia hnutia Starostovia a nezávislí v tejto súvislosti dokonca hovoria o podaní ústavnej žaloby na prezidenta pre velezradu.

Němcová však podľa vlastných slov nevie, či by bola prípadná žaloba v tejto kauze relevantná. „V politickej rovine máme jasno, v trestnoprávnej sa obávame, že podstata nebude taká, aby mohlo byť začaté konanie,“ vyhlásila poslankyňa.  V súvislosti so Zemanovým pondelkovým nariadením tiež zapochybovala, či hlava štátu môže vôbec dávať úlohy BIS bez súhlasu vlády.

Môže vás zaujímať

Napriek prímeriu zahynul turecký vojak v paľbe Kurdov