Nemecká ministerka obrany navštívila vojakov v irackom Kurdistane

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová.

Foto: TASR/AP

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová pricestovala v sobotu do severoirackej autonómnej oblasti Kurdistan, aby sa tam stretla s vojakmi Bundeswehru a urobila si vlastný obraz o tom, ako napreduje boj proti teroristickej organizácii Islamský štát v tomto regióne. Informovala o tom v noci na nedeľu agentúra DPA.

Približne 120 nemeckých vojakov je nasadených blízko Arbílu, hlavného mesta Kurdistanu, kde kurdským kolegom poskytujú výcvik. Ministerka ich navštívila v čase, keď nemecká vláda plánuje zmeniť zameranie irackej misie z výcviku kurdských síl na stabilizáciu celej krajiny prostredníctvom „budovania kapacít“, čo však zatiaľ nedefinovala.

Von der Leyenová sa v sobotu stretla v Iraku aj členmi tamojšieho vedenia vrátane premiéra Hajdara Abádího. Podľa vyjadrenia ministerky majú Iračania záujem o využitie znalostí Nemecka, pokiaľ ide o problematiku preskupenia vojsk, logistiky a zdravotnej pomoci.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel zrušil plánovanú cestu do Iraku v závere minulého roka po roztržke medzi Berlínom a Bagdadom, keďže iracká vláda mu neumožnila navštíviť Kurdistan.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie