Jednou vetou

Nemecká ministerka spravodlivosti chce z „upskirtingu“ spraviť trestný čin

Nemecká ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová

FOTO TASR/AP

Nemecká ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová vo štvrtok povedala, že má v pláne predstaviť zákon, ktorý by kvalifikoval ako trestný čin tzv. upskirting, teda tajné natáčanie a fotografovanie pod sukňami žien. Informovala o tom agentúra DPA.

„Takéto zábery sa predávajú, distribuujú na internete. To tak nemôže byť,“ uviedla ministerka.

Vyše polovica ľudí v Nemecku si myslí, že demokracia v krajine je ohrozená

Momentálne sa upskirting v Nemecku považuje iba za priestupok. Ako trestný čin sa vníma iba vtedy, keď sa páchateľ svojej obete aj fyzicky dotkne alebo ju ináč urazí. Ak zábery poškodia meno obete, páchateľovi môžu udeliť pokutu alebo ho odsúdiť na dva roky väzenia.

Podľa ministerky Lambrechtovej je potrebné toto počínanie kvalifikovať ako trestný čin, a tým dať jasne najavo, že takéto správanie, ponižujúce dôstojnosť žien, sa v Nemecku nebude tolerovať.

Podobný návrh zákona chcú predložiť aj nemecké spolkové krajiny Porýnie-Falcko, Bádensko-Württembersko, Bavorsko a Severné Porýnie-Vestfálsko.

Dve mladé ženy okrem toho spustili online petíciu, ktorá žiada, aby bol uspskirting zaradený medzi trestné činy. Podpísalo ju už približne 90.000 ľudí.

Aktivisti chceli pomocou dronov narušiť prevádzku na Heathrowe

Upskirting sa vďaka smartfónom a miniaturizácii fotografických prístrojov stal v posledných rokoch pomerne častým javom.

Nezriedka k nemu dochádza na verejných miestach – v hromadnej doprave či na pohyblivých schodoch, kde masy ľudí sťažujú odhaľovanie páchateľov. Veľa žien sa jeho nedobrovoľnou obeťou stáva aj v nočných kluboch, reštauráciách či obchodoch.

V niektorých krajinách, napríklad v Anglicku a vo Walese, hrozia za upskirting až dva roky väzenia a páchatelia takýchto skutkov sú považovaný za sexuálnych delikventov.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi