Jednou vetou

Nemecká novinárka väznená v Turecku zostáva za mrežami

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Nemecká novinárka a prekladateľka tureckého pôvodu Mešale Toluová-Čorluová (33), ktorú pre podozrenie z teroristických aktivít zadržali v Turecku 30. apríla a uväznili 5. mája, tam zostáva aj po preskúmaní verdiktu tamojšou justíciou.

Rozhodlo sa o tom v Istanbule, informovali Bavorský rozhlas s odvolaním sa na jej právnu zástupkyňu, ako aj rozhlasová stanica Deutsche Welle či internetové vydanie mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Obavy z úteku

V zdôvodnení verdiktu tureckej justície sa uvádzajú obavy z úteku podozrivej obvinenej, ktorej v procese naplánovanom od 11. októbra hrozí dlhoročný trest väzenia.

Nemecký rezort zahraničných vecí sa angažoval za prerušenie vyšetrovacej väzby uvalenej na ženu, ktorá má síce turecké korene, avšak od roku 2007 disponuje iba občianstvom Nemecka, avšak neuspel.

Žalobe čelí ďalších 17 ľudí

Prepustenie väznenej rodáčky z Ulmu v spolkovej krajine Bádensko-Wurttembersko, ktorej manžel, turecký občan, je za mrežami už od začiatku apríla, požadovala neúspešne aj medzinárodná novinárska organizácia Reportéri bez hraníc.

V procese, ktorý by mal trvať dva dni, bude žalobe čeliť popri Toluovej-Čorluovej ešte ďalších 17 ľudí, ktorí sa mali dopustiť propagácie terorizmu a členstva v teroristickej organizácii.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných