Jednou vetou

Nemecká polícia reaguje na útoky, pri ktorých zahynulo deväť ľudí

Ilustračná foto

Foto: TASR

Nemecko zvýši policajnú prítomnosť naprieč krajinou a bude pozornejšie dohliadať na mešity a podobné miesta citlivého charakteru. Oznámil to v piatok nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Jeho vyjadrenie prišlo po tom, čo v stredu večer pri rasisticky motivovanom útoku zahynulo deväť ľudí.

Štyridsaťtriročný Nemec postrieľal v meste Hanau osoby s imigrantským pozadím a následne pripravil o život svoju matku aj seba. Útočník, identifikovaný ako Tobias Rathjen, za sebou zanechal početné nesúrodé texty a videá, v ktorých vyjadroval svoje rasistické názory a tvrdil, že ho od narodenia sledujú.

Seehofer v tejto súvislosti oznámil, že sa viac zamerajú na „citlivé miesta“, ako sú mešity, pričom zvýšená policajná prítomnosť bude aj na železničných staniciach, letiskách či hraniciach.

Mnohí Nemci obviňujú krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) z poskytovania ideologickej podpory pre osoby, ako bol strelec z Hanau. Samotná strana odmieta akúkoľvek zodpovednosť za krajne pravicové útoky v krajine vrátane antisemitského útoku na synagógu či vraždy regionálneho politiky v minulom roku.

Tisíce ľudí sa vo štvrtok večer zhromaždili v mnohých nemeckých mestách, aby si pri zapálených sviečkach pripomenuli obete stredajšieho útoku a apelovali na úrady, aby zabránili nárastu krajne pravicového extrémizmu v krajine.

© 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia