Jednou vetou

Nemecká polícia zasahovala proti prevádzačom a falšovateľom sobášnych listov

Ilustračné foto

TASR/AP

Nemecká spolková polícia uskutočnila v utorok v Berlíne, ako aj Brandenbursku a Severnom Porýní-Vestfálsku doteraz najväčšiu akciu proti prevádzačom.

 Počas razie, ktorú iniciovala prokuratúra v hlavnom meste a ktorá sa sústredila na nemecko-srbský gang, prehľadali policajti viac ako 50 bytových a nebytových priestorov, väčšinu v Berlíne, skonfiškovali pri tom 170.000 eur v hotovosti a dva drahé automobily. Informácie priniesol internetový server rbb24.de s odvolaním sa na šéfa spolkovej polície v Berlíne a Brandenbursku Thomasa Striethörstera.

Policajti zadržali podľa rovnakého zdroja štyroch hlavných podozrivých, troch občanov spolkovej republiky vo veku 51-63 rokov, ako aj 40-ročného Srba. Traja muži a žena sú dôvodne podozriví, že majú na svedomí okolo 200 prípadov organizácie účelových manželstiev, ako aj falšovanie sobášnych listov s cieľom získať pre jedného z partnerov povolenie na pobyt v Nemecku.

Zákazníkmi tejto organizovanej skupiny boli hlavne občania Pakistanu, Nepálu, ale aj Albánska, ktorí za sprostredkovanie účelového manželstva platili až do 16.000 eur. Partnerkami v takýchto vzťahoch boli hlavne ženy z krajín juhovýchodnej a východnej Európy, sčasti však boli sobášne listy úplne falšované.

Medzi podozrivými z prípravy atentátu na Macrona je aj žena

Vyšetrovaniu tejto nekalej činnosti danej skupiny sa nemecká polícia venovala od októbra 2017. Zatykače na podozrivých vydali kompetentní už pred utorkovou raziou. O menšej policajnej razii rovnakého charakteru v Lipsku informoval v utorok aj Stredonemecký rozhlas (MDR).

Tam sa v hľadáčiku orgánov činných v trestnom konaní ocitlo medzičasom 11 obvinených vrátane šiestich občanov Pakistanu a Inda, ktorí získali povolenie na pobyt v spolkovej republike práve cestou uzavretia takýchto manželských zväzkov. Navyše sa vyšetrovanie koncentruje aj na štyri Rumunky, ktoré sú podozrivé, že boli k dispozícii pre uzavretie podobných zdanlivých vzťahov.

Kým v Lipsku sa na razii zúčastnili desiatky policajtov, v Berlíne, Brandenbursku a Severnom Porýní-Vestfálsku participovalo na operácii okolo 570 príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia