Jednou vetou

Nemecká spravodajská služba získala vzorky novička už pred vyše 20 rokmi

Na archívnej snímke z 27. apríla 2015 je budova novej centrály Nemeckej spravodajskej služby (BND) v Berlíne

foto: TASR/AP

Nemecká spravodajská služba (BND) získala už pred vyše dvoma desaťročiami vzorky nervovoparalytickej toxickej látky novičok, použitej pri útoku na niekdajšieho ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju v tomto roku v Británii.

Informácie, ktoré spoločnými silami získali viaceré nemecké printové i elektronické médiá, naznačujú, že sa istý ruský vedec ponúkol v 90. rokoch minulého storočia nemeckej zahraničnej rozviedke ako informant a neskôr spoločne s manželkou prepašoval do spolkovej republiky vzorku novička.

Prezident by nemal tárať dve na tri

Tajná operácia bola veľkým úspechom pre BND. Detaily o utajených vojenských aktivitách ruskej strany boli vtedy mimoriadne cenené u tajných služieb západných štátov. Zisk vzorky tajnej bojovej látky patril určite medzi ne.

Keď vtedajší nemecký spolkový kancelár Helmut Kohl rozhodol po prvej analýze novička – ktorá za mimoriadnych bezpečnostných opatrení prebehla v istom laboratóriu vo Švédsku – podeliť sa o poznatky o mimoriadne nebezpečnej chemikálii so spojencami, najneskôr odvtedy, zrejme od druhej polovice 90. rokov, disponovali informáciami o zložení a vzorkou novička popri Nemecku aj USA, Británia, Francúzsko, Holandsko a Kanada.

Rusko: Jedného z vývojárov nervovoparalytickej látky novičok zrazilo auto

Možno, že ho v menších množstvách aj vyrábali a skúmali možnosti ochrany pred ním v prípade eventuálnej konfrontácie s Ruskom, vyplýva z informácií, ktoré prinieslo internetové vydanie spravodajského týždenníka Der Spiegel.

O chúlostivosti vtedajšej prísne utajenej a z právneho hľadiska kontroverznej operácie, o ktorej popri niekoľkých spolupracovníkoch BND vedel iba spolkový kancelár a niektorí vysokopostavení úradníci Úradu spolkového kancelára v Berlíne, svedčí fakt, že tak BND, ako aj spomínaný úrad odmietli akýmkoľvek spôsobom zverejnené informácie komentovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia