Jednou vetou

Nemecká vláda sa dištancovala od Seehoferovho listu Európskej komisii

Nemecký minister vnútra a predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer

Foto: TASR

Nemecká vláda sa dištancovala od listu spolkového ministra vnútra Horsta Seehofera, v ktorom vyzval vyjednávačov Európskej komisie (EK), aby boli pri rokovaniach o brexite flexibilní. Informuje o tom v noci na pondelok na svojej stránke denník Süddeutsche Zeitung s odvolaním sa na oficiálne stanovisko vedúceho politického oddelenia stáleho zastúpenia Nemecka v EÚ Thomasa Eckerta adresované eurokomisárovi pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisovi Avramopulosovi.

Informácie o Seehoferovom liste z 27. júna prenikli na verejnosť koncom minulého týždňa. Nemecký minister v ňom tiež nástojil na „plnej bezpečnostnej spolupráci“ s Britániou aj po jej odchode z Európskej únie.

„Rád by som vysvetlil, že ide o list, ktorý nebol so spolkovou vládou konzultovaný,“ napísal Eckert. Ďalej konštatuje, že časti Seehoferovho listu sú v rozpore s rozhodnutiami Európskej rady (summit EÚ) a z nich vyplývajúceho postoja spolkovej vlády. Eckert v tejto súvislosti Avramopulosa ubezpečil, že nemecká vláda sa „samozrejme drží obsahu týchto smerníc a svojho doterajšieho postoja“.

Čítajte viac: Seehofer chce podniknúť ešte jeden pokus o urovnanie sporov s CDU

Hlavy štátov a vlád 27 členských štátov EÚ s výnimkou Spojeného kráľovstva na marcovom summite zdôraznili, že pri výmene údajov v rámci EÚ sa musí zachovať doterajšia miera ochrany. Je však sporné, či sa to podarí zabezpečiť aj po tom, čo Spojené kráľovstvo po vystúpení z EÚ už nebude podliehať európskej jurisdikcii.

Krok nemeckého ministra vnútra sa považuje za nešťastný, pretože EÚ sa snaží v rokovaniach s Londýnom vystupovať jednotne. Hovorca spolkovej vlády Steffen Seibert sa v piatok nechcel vyjadriť ku komunikácii jednotlivých ministerstiev s Európskou komisiou, naznačil však, že Seehofer svoj list nepísal v mene celého kabinetu.

Seehoferova hovorkyňa reagovala, že minister nechcel „v žiadnom prípade“ ovplyvniť rokovania EK.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi