Jednou vetou

Nemecká vláda schválila návrhy zákonov týkajúcich sa brexitu

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecká vláda schválila v stredu návrhy zákonov, ktoré majú ochrániť práva britských občanov žijúcich v Nemecku v prípade vystúpenia Británie z EÚ bez dohody a zvýšiť atraktívnosť Nemecka pre banky so záujmom presunúť svoje sídla z Británie do iných krajín. Tlačová agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu kabinetu kancelárky Angely Merkelovej.

Podľa hovorcu Steffena Seiberta ministri podporili legislatívu upravujúcu zdravotné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a dôchodkové poistenie Britov žijúcich v Nemecku a Nemcov žijúcich v Británii.

Mayovú pri hlasovaní o nedôvere podporí 143 konzervatívcov

Budúci štatút občanov zasiahnutých tzv. brexitom zostáva neistý obzvlášť po tom, ako sa objavili správy, že britská premiérka Theresa Mayová, presadzujúca dohodu o riadenom odchode Británie z EÚ, bude čeliť hlasovaniu o vyslovení nedôvery členmi vlastnej strany. Ukončenie členstva Británie v Únii je stanovené na 29. marca 2019.

Ďalší zákon predpokladá zmiernenie požiadaviek kladených na banky pri ukončovaní pomeru s určitými zamestnancami. Tie sú v súčasnosti v Nemecku oveľa prísnejšie ako v Británii, čo je považované za faktor odrádzajúci banky so sídlom v druhej menovanej krajine, aby ho presunuli do Frankfurtu nad Mohanom, uviedla AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia