Jednou vetou

Nemecká vláda schválila predĺženie štyroch zahraničných vojenských misií

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Nemecká vláda rozhodla v stredu o predĺžení štyroch zahraničných misií ozbrojených síl o ďalší rok vrátane nasadenia vojakov v Afganistane, kde sa spomína možnosť čiastočného odsunu amerických jednotiek. Ohraničenie počtu nasadených vojakov aj ich úlohy majú zostať prakticky nezmenené, informovala agentúra DPA.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Okrem nasadenia v rámci misie NATO Rozhodná podpora, ktorá slúži na výcvik afganských bezpečnostných síl, nemecká vláda odsúhlasila pokračujúcu účasť na operácii NATO s názvom Sea Guardian v Stredozemnom mori, ako aj v mierových misiách OSN v Južnom Sudáne (UNMISS) a Sudáne (UNAMID). Predĺženie mandátov ešte musí schváliť nemecký Spolkový snem.

V súčasnosti pôsobí v Afganistane približne 1200 nemeckých vojakov; strop je stanovený na 1300 mužov.

Americkí predstavitelia v decembri uviedli, že prezident Spojených štátov Donald Trump hodlá stiahnuť polovicu zo zvyšných 14.000 amerických vojakov rozmiestnených v Afganistane.

Bulharsko preveruje podozrivé miliónové prevody z Venezuely

Kábul pritom len nedávno priznal, že od roku 2014, keď sa z krajiny stiahla medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi, stratil v bojoch s hnutím Taliban viac ako 45.000 príslušníkov ozbrojených síl. Fundamentalisti z Talibanu medzitým ovládli už takmer polovicu územia krajiny.

Do operácie Sea Guardian, ktorá spočíva v monitorovaní oblasti Stredozemného mora pomocou lodí a lietadiel, sa momentálne zapája 180 nemeckých vojakov. Ich počet je možné zvýšiť až na 650.

Limit pri oboch spomínaných mierových misiách v Afrike je 50 vojakov.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov