Jednou vetou

Nemecká vláda zriadila radu pre boj proti antisemitizmu

Ilustračné foto

Pixabay.com

Nemecká spolková vláda zriadila osemčlenné poradné grémium pre boj proti antisemitizmu, ktoré má v tejto oblasti podporovať vládneho splnomocnenca Felixa Kleina. Prijatie príslušného uznesenia oznámilo v stredu spolkové ministerstvo vnútra, uviedla tlačová agentúra DPA.

Základom pre tento krok vlády bolo staršie uznesenie Spolkového snemu z januára 2018. V rade majú pôsobiť zástupcovia nemeckej židovskej obce, ako aj riaditeľ nadácie spravujúcej bývalé nacistické koncentračné tábory Buchenwald a Mittelbau-Dora, splnomocnenec berlínskej samosprávy pre boj proti diskriminácii na školách a ďalšie osoby, ktoré sú podľa Kleina známe „dlhoročným angažovaním sa“ v danej problematike. Členstvo v rade, ktorá má zasadať dva- až trikrát do roka, bude čestnou funkciou.

Po tragédii vo Frankfurte žiada Seehofer viac peňazí pre políciu

Počet xenofóbnych a antisemitských nenávistných zločinov stúpol vlani v Nemecku oproti predchádzajúcemu roku o takmer 20 percent, uviedlo nemecké ministerstvo vnútra vo svojej májovej správe. Takmer 90 percent páchateľov malo krajne pravicové extrémistické pozadie.

Berlínska židovská obec hlásila v stredu ďalší incident tohto druhu, keď sa stal miestny rabín Yehuda Teichtal ešte cez víkend terčom nadávok v arabčine a pľuvancov zo strany dvoch mužov. Tí sa naňho zamerali, keď išiel po bohoslužbe zo synagógy v obvode Wilmersdorf v sprievode jedného zo svojich detí. Incident vyšetruje špeciálny útvar kriminálnej polície.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia