Jednou vetou

Nemecká vládna koalícia sa dohodla na kompromise v spore okolo interrupcií

Nemecký Spolkový snem (Bundestagu) v Berlíne

foto: TASR/AP

Nemecká vládna koalícia sa dohodla, že povolí lekárom a nemocniciam zverejňovať oznamy, že vykonávajú interrupcie, a to napriek dlhoročnému nemeckému zákazu propagovať tento zákrok. V utorok o tom informovala agentúra AP.

Menší koaličný partner vo vláde kancelárky Angely Merkelovej, stredoľavo orientovaní sociálni demokrati (SPD), chceli tento zákaz odstrániť z nemeckého trestného zákonníka. Porušenie zákazu sa trestá pokutou alebo väzením až do dvoch rokov. Avšak Merkelovej stredopravá strana Kresťanskodemokratická únia (CDU) trvala na tom, že zákaz musí zostať v platnosti.

Nemecká vláda odmietla úvahy o obmedzení rýchlosti na diaľniciach

Predsedníčka koaličnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Andrea Nahlesová v pondelok večer na Twitteri napísala, že koaličné strany sa dohodli na zmene, takže „ženy konečne dostanú informáciu, ktorú potrebujú“.

Tlačová agentúra DPA zverejnila správu, že zákaz zostane oficiálne v platnosti, ale lekári a nemocnice budú môcť na svojich webových stránkach oznamovať, že vykonávajú umelé prerušenie tehotenstva. Združenie nemeckých lekárov zostaví centrálny zoznam lekárov a kliník vykonávajúcich interrupcie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia