Jednou vetou

Nemecké hnutie Pegida má 5 rokov, do ulíc vyšli jeho priaznivci i odporcovia

Ilustračné foto

Foto: TASR

Niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo v nedeľu v nemeckých Drážďanoch proti činnosti tamojšieho protiislamského a proticudzineckého hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida), ktoré si v tento deň pripomínalo piate výročie svojho vzniku. Na inom mieste v metropole Saska sa medzitým zišli v podobne vysokom počte priaznivci tohto hnutia, informovala tlačová agentúra DPA.

Usporiadatelia protestu proti Pegide odhadli účasť na tomto podujatí na vyše 5000 osôb, zatiaľ čo prívržencov Pegidy sa zišlo odhadom asi 3000. Na vyjadrenie odporu voči tomuto hnutiu vyzýval spolok „Srdce namiesto štvania“, ktorý prilákal do Drážďan aj ľudí z miest ako Chemnitz alebo Lipsko. Polícia odhadované počty demonštrujúcich nezverejnila.

Na proteste proti Pegide sa zúčastnil aj drážďanský primátor Dirk Hilbert. Rečníkmi na pódiu Pegidy boli okrem iných hovorca rakúskeho krajne pravicového hnutia tzv. identitárov Martin Sellner či poslanec nemeckého Spolkového snemu za pravicovo-populistickú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) Jens Maier. Priaznivci Pegidy reagovali známymi sloganmi „Merkelová musí preč“ a „Lživá tlač“.

Tuniskí vojaci zabili veliteľa vetvy al-Káidy islamského Maghribu

Podľa údajov polície hodili z radov priaznivcov Pegidy dvakrát do protidemonštrantov nádoby so zapáchajúcou látkou. Kriminalisti zaistili stopy a začali vyšetrovanie pre podozrenie s pokusu o ublíženie na tele. Voči dvom mužom vo veku 62 a 40 rokov zase vedú vyšetrovanie z dôvodu, že počas resp. po demonštrácii Pegidy predviedli tzv. hitlerovský pozdrav.

Pegida vznikla v Drážďanoch na jeseň roku 2014 ako malá skupina osôb, ktoré chodili demonštrovať každý pondelok. Hnutie rýchlo získavalo ďalších stúpencov a inšpirovalo aj skupiny v iných nemeckých mestách. Protesty v Drážďanoch vyvrcholili v polovici januára 2015 s približne 25-tisícovou účasťou, na čo sa Pegida začala štiepiť v dôsledku xenofóbnych výrokov šéfa hnutia Lutza Bachmanna, ktoré odradili časť dovtedajších sympatizantov. Hnutie sa následne ešte viac zradikalizovalo, rovnaké počty ľudí však už nikdy neoslovilo, zhrnula DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia