Jednou vetou

Nemecké strany by chceli koaličnú dohodu signovať a predstaviť v utorok

Líder Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Foto: TASR/AP

Lídri nemeckých strán únie CDU/CSU a sociálnych demokratov z SPD by podľa neoficiálneho scenára mohli predbežne signovať návrh koaličnej dohody v utorok o 9.00 h SEČ a následne predložiť dokument straníckym grémiám a členom parlamentných klubov.

Podľa priebehu stále pokračujúcich rokovaní v Berlíne je však pripravených viacero harmonogramov postupu, informovala v pondelok tlačová agentúra DPA.

Širokej verejnosti by však predsedovia Kresťanskodemokratickej únie (CDU), Kresťanskosociálnej únie (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) – Angela Merkelová, Horst Seehofer a Martin Schulz – chceli hotový dokument predstaviť v utorok predpoludním.

Ako je známe, hotovú koaličnú dohodu musí v zmysle rozhodnutia vedenia SPD schváliť väčšinou hlasov i členská základňa strany, ktorú tvorilo zhruba 440.000 členov.

Presný počet oprávnených na hlasovanie bude známy po pondelkovom vypršaní termínu, keď do strany môžu vstúpiť noví členovia s hlasovacím právom. Tento proces by mohol trvať niekoľko týždňov, jestvujú však aj úvahy o alternatívnom riešení, ktoré by mohlo umožniť oznámenie verdiktu členov SPD už v prvom marcovom týždni.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia