Nemecké úrady vyšetrujú výhražné emaily od pravicových extrémistov

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Nemecké úrady vyšetrujú vyše 100 výhražných emailov doručených politikom, novinárom či rôznym štátnym inštitúciám, ktoré zrejme zaslali zatiaľ neznámi pravicoví extrémisti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na správy nemeckých médií.

Séria vyhrážok bola zaznamenaná v priebehu posledných mesiacov. V niektorých prípadoch sa ich pôvodcovia vyhrážali adresátom odpálením výbušnín alebo smrťou, v iných sa chválili tým, že majú k dispozícií strelné a biologické zbrane.

V časti emailov boli ako odosielatelia uvedení „Národno-socialistická ofenzíva“ a „Wehrmacht“, čo sú názvy odkazujúce na obdobie nacizmu. Iné boli podpísané skratkou „NSU 2.0“, čo odkazuje na neonacistickú teroristickú bunku, ktorá v rokoch 2000-2007 zavraždila v Nemecku desať ľudí.
Terčom hrozieb sa stala napríklad ľavicová poslankyňa Martina Rennerová, ktorej sa extrémisti vyhrážali zasielaním listových bômb a popravami ľudí na uliciach.

V preplnenej mešite v meste na Novom Zélande sa strieľalo

Výhražný email podľa správ médií dostala aj populárna nemecká speváčka Helene Fischerová, ktorá vlani odsúdila rasisticky motivované násilnosti v saskom Chemnitzi. Podobné emaily dostali aj súdy, orgány prokuratúry, daňové úrady, právnické komory a vydavateľstvá vo viacerých nemeckých mestách, ale napríklad aj Ústredná rada židov v Nemecku či letisko v Hamburgu.

Jazyk hrozieb rozosielaných z rôznych mailových adries po celej krajine je podľa polície podobný. Zatiaľ nie je známe, kto za nimi stojí, či ide o jednotlivca alebo skupinu. Podľa stanice Deutsche Welle k rozosielaniu výhražných emailov dochádza od konca roka 2018.

Berlínska prokuratúra v tejto súvislosti vyšetruje 78 prípadov, pri ktorých existuje podozrenie na vydieranie, podnecovanie násilia a narušenie verejného poriadku. Bombové hrozby si vynútili evakuáciu budov a ulíc, nikde sa však doposiaľ žiadne výbušniny nenašli. Najnovšie v pondelok evakuovali hlavnú železničnú stanicu v Lübecku a daňový úrad v Gelsenkirchene.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie