Jednou vetou

Nemeckého islamistu odsúdili na 10 rokov väzenia

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Nemeckého islamistu odsúdili v pondelok v jeho rodisku - Frankfurte nad Mohanom - na desať rokov odňatia slobody nepodmienečne za vojnové zločiny a členstvo v zahraničnej teroristickej organizácii,

Abdelkarima E.B. (32) Vrchný krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom uznal za vinného, že v novembri 2013 nakrúcal v istom objekte v sýrskom Aleppe prejavy fyzického násilia a hrozby mučenia elektrickým prúdom, ktorým boli vystavení viacerí muži zadržiavaní džihádistami z Islamského štátu (IS). Sudcovia to vyhodnotili ako napomáhanie k vojnovým zločinom, nie však – ako to navrhovala prokuratúra – ako spolupáchateľstvo. Informoval o tom Hesenský rozhlas (HR).

Poľsku hrozia finančné sankcie pre justičnú reformu

Obžalovaného už v novembri 2016 nemecká justícia uznala vinným z účasti na ozbrojenom konflikte v Sýrii a poslala na 8,5 roka za mreže. Terajší trest sudcovia udelili už ako sumárny.

Nemecký občan, otec dcéry pochádza z rodiny so štyrmi synmi, s bratmi ho vychovávali rodičia vo Frankfurte nad Mohanom. K jeho radikalizácii došlo najneskôr v decembri roku 2012, aby v septembri roku 2013 zamieril ako vyznávač salafizmu do Sýrie a zapojil sa tam do džihádu. Nemecké orgány ho zadržali po návrate do spolkovej republiky vo februári 2015.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre