Jednou vetou

Nemeckej strane AfD uložili pokutu za prijatie nezákonných príspevkov

Vľavo Jörg Meuthen a Alexander Gauland

Foto: TASR/AP

Krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) uložil v utorok nemecký Spolkový snem (Bundestag) pokutu vo výške 402.900 eur za to, že v uplynulých rokoch prijala nezákonné finančné príspevky na kampaň pred krajinskými voľbami. Tlačovú agentúru AFP o tom informoval správny orgán Bundestagu.

Spolupredseda AfD Jörg Meuthen a ďalší popredný člen Guido Reil dostali v rokoch 2016 a 2017 peniaze na kampaň od švajčiarskej reklamnej agentúry Goal AG, hoci nemecké politické strany nesmú prijímať takéto príspevky zo zdrojov mimo EÚ.

Nemecký šéf diplomacie Maas je proti ďalšiemu odkladu brexitu

Pokuta uložená správnym orgánom Bundestagu dosahuje trojnásobok nezákonných príspevkov. Meuthen a Reil sú poprednými kandidátmi AfD v májových voľbách do Európskeho parlamentu, pripomenula AFP. Strane pritom hrozia i ďalšie pokuty, keďže šéfka parlamentnej frakcie Alice Weidelová takisto prijala finančný príspevok zo Švajčiarska.

Strana AfD, ktorá vznikla pred šiestimi rokmi, je v súčasnosti najväčšou opozičnou stranou v Nemecku. Vyjadruje odpor voči multikulturalizmu, islamu a imigračnej politike kancelárky Angely Merkelovej, ktorú označuje za „zradkyňu“.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem