Jednou vetou

Nemeckí biskupi zverejnili opatrenia, ktorými chcú bojovať proti zneužívaniu

Ilustračné foto

pixabay,com

Nemeckí biskupi schválili vo štvrtok, dva dni po zverejnení oficiálnej správy o sexuálnom zneužívaní maloletých duchovnými v rokoch 1946-2014, konkrétne opatrenia na boj proti tomuto javu.

Vo vyhlásení, ktoré zverejnili v dejisku rokovania Konferencie biskupov Nemecka (KBN) – vo Fulde, avizovali okrem iného „transparentný proces rozhovorov s expertmi o celibáte a sexuálnej morálke cirkvi, zriadenie externých a nezávislých pracovísk k problematike sexuálneho zneužívania, či preskúmanie platieb poškodeným.

Biskupi zdôraznili, že chcú zintenzívniť stretnutia s poškodenými a mienia zaviesť aj kontrolné postupy preventívneho charakteru, ktoré sa budú realizovať súčasne vo viacerých diecézach.

Konferencia biskupov Nemecka oficiálne zverejnila správu o sexuálnom zneužívaní

„Bez nezávislého spracovania niet efektívnej zmeny a spravodlivosti,“ cituje tlačová agentúra z vyhlásenia duchovných. „Chceme objasniť, kto v našej cirkvi niesol popri páchateľoch inštitucionálne zodpovednosť za zneužitia,“ zdôraznili.

Predseda Konferencie biskupov Nemecka, arcibiskup mníchovský, kardinál Reinhard Marx podčiarkol, že tabu témy tu nesmú existovať. Ide aj o deľbu a kontrolu moci a nové spolunažívanie v cirkvi, poznamenal.

Splnomocnenec KBN pre problematiku zneužívania, biskup Stephan Ackermann zdôraznil, že opatrenia by sa mali kontinuálne kontrolovať a o postupe by mala byť informovaná verejnosť.

Pápež uznal, že sexuálne škandály v cirkvi ľudí odrádzajú

Zo správy zverejnenej v utorok vyplýva, že indície tímu, ktorí sa venoval problematike, naznačujú sexuálne zneužitie 3677 poškodených celkove 1670 obvinenými kňazmi, diakonmi a členmi rádov. Experti však predpokladajú, že spisy, ktoré sú k dispozícii, neobsahujú všetky reálne prípady zneužitia.

Vyše polovicu poškodených tvorili podľa rovnakého zdroja deti vo veku 13 rokov, väčšinou chlapci. Zo zverejnenej správy súčasne vyplýva, že 969 obetí zneužívania boli miništranti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia