Jednou vetou

Nemeckí klimatickí aktivisti pokračujú v blokáde bane

Ilustračné foto

foto: TASR

Stovky klimatických aktivistov v nedeľu pokračujú v protestoch v objekte lignitovej bane v západnej časti Nemecka aj napriek príkazom polície, aby okamžite opustili miesto, na ktorom im hrozí nebezpečenstvo, informovala agentúra AP.

Protesty v nemeckej spolkovej krajne Severné Porýnie-Vestfálsko začali v piatok, keď sa približne 40.000 detí a študentov zhromaždilo v meste Aachen v rámci pravidelných demonštrácií Piatky za budúcnosť, vyzývajúcich politikov, aby podnikli kroky na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny.

Približne 1600 demonštrantov sa v sobotu zúčastnilo na pochode k bani Garzweiler a niekoľko stoviek z nich prerazilo policajné zátarasy a preniklo do objektu. Polícii sa v nedeľu podarilo dostať časť demonštrantov preč z priestorov bane.

Čchü Tung-jü je novým šéfom Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo

Ďalší demonštranti blokujú koľajnice, ktoré sa zvyčajne využívajú pri preprave hnedého uhlia (lignitu) do uhoľnej elektrárne Neurath.

Zrážky medzi demonštrantami a políciou, ktorá použila  obušky a štipľavé spreje, si vyžiadali niekoľko zranených, uviedol na svojej webovej stránke denník Die Welt s odvolaním sa na organizátorov protestov skupinu „Ende Gelände“.

Protesty sa v Nemecku začali po tom, ako sa členským krajinám EÚ na minulotýždňovom summite v Bruseli nepodarilo dosiahnuť dohodu v súvislosti s cieľmi klimatickej politiky zo zameraním na uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia