Jednou vetou

Nemecko a Poľsko sa tešia z letného počasia, farmári sa sťažujú na škody

Policajný pes Crack sa pokúša piť vodu z ostrekovača na tráve počas horúceho a slnečného dňa v Berlíne 30. mája 2018

foto: TASR/AP

Rekordne vysoké teploty navodzujú v častiach Nemecka i Poľska letnú náladu, a to výrazne pred začiatkom letnej sezóny. Vo Varšave sa v stredu teplota vyšplhala na 30 stupňov Celzia, kým v Berlíne dosiahla až 31 stupňov.

Tento trend by mal podľa predpovedí pretrvať i vo štvrtok, na sviatok Božieho tela, na ktorý si už mnohí obyvatelia oboch krajín plánujú začiatok predĺženého víkendu stráveného pri Baltskom mori, priblížila agentúra AP.

Poľská štátna televízia informovala, že tento mesiac bol v Poľsku najteplejším májom za posledných 129 rokov, pričom apríl bol zase v poradí celkovo tretím najteplejším aprílom.

Horúce počasie však nevyhovuje každému. Nemeckí farmári sa sťažovali na škody, ktoré im sucho spôsobilo na úrode plodín ako napríklad repka olejná.

Vo viacerých častiach Nemecka sa pritom i v stredu očakávajú búrky. Intenzívne zrážky zasiahli západ tejto krajiny už v utorok. V meste Wuppertal došlo pod náporom vody k zrúteniu strešnej konštrukcie čerpacej stanice a zaplavené bolo aj miestne nákupné centrum City Arkaden.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia