Jednou vetou

Nemecko, Dánsko a Švédsko predĺžujú kontroly na hraniciach do novembra

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Nemecko, Dánsko a Švédsko v piatok oznámili, že do novembra predlžujú kontroly na svojich hraniciach do novembra. Pôvodne sa mali skončiť 11. mája, napísala agentúra DPA.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer zdôvodnil v liste prvému podpredsedovi Európskej komisie Fransovi Timmermansovi svoje rozhodnutie pokračovať v kontrolách na hraniciach s Rakúskom do 11. novembra stále vysokým počtom nelegálnych prekročení hraníc.

Porošenko v Berlíne: Ukrajina je pripravená brániť Európu pred Ruskom

Na ilustráciu uviedol, že v období od novembra 2018 do februára 2019 bolo každý mesiac zaregistrovaných približne 950 prípadov nelegálneho prekročenia hraníc.

Okrem toho sa podľa Seehofera v poslednom čase opäť zvýšil „migračný potenciál“ východného Stredomoria a tzv. balkánskej trasy. V najbližšom čase sa takisto nedá počítať s poklesom „nelegálnej sekundárnej migrácie“ do Nemecka.

Dánsko zdôvodnilo predĺženie kontrol tým, že „vonkajšie hranice Európy sú stále pod tlakom“. Hrozba teroristických útokov v Dánsku je stále vysoká, „čo si vyžaduje kontrolu hraníc“, konštatovala ministerka pre cudzincov a integráciu Inger Stöjbergová.

Bosnianskosrbský líder Dodik: Okolo Srebrenice bol vytvorený mýtus

Európska komisia potvrdila prijatie listov z Nemecka a Dánska. Predĺženie hraničných kontrol nedávno oznámili aj Francúzsko a Rakúsko. Nečlenská krajina EÚ Nórsko má hraničné kontroly ukončiť 11. mája a zatiaľ neavizovala ich predĺženie.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre