Jednou vetou

Nemecko: Odsúdenú popieračku holokaustu zadržala a dopravila do väznice polícia

Ilustračné foto

TASR/AP

Známu nemeckú popieračku holokaustu Ursulu Haverbeckovú - označovanú tamojšími médiami za "nacistickú babku", ktorá nenastúpila v stanovenom termíne na výkon trestu, zadržala v jej bydlisku v meste Vlotho na východe Vestfálska nemecká polícia a prepravila ju do väzenského zariadenia v Bielefelde-Senne, kam sa mala dostaviť už 2. mája.

Informáciu priniesla v pondelok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na policajné zdroje a príslušnú prokuratúru vo Verdene.

Palestínsky prezident Abbás sa ospravedlnil za svoje výroky o holokauste

Opakovane odsúdenú Haverbeckovú uznal krajinský súd vo Verdene na sklonku augusta minulého roka za vinnú z trestného činu štvania proti národu v ôsmich prípadoch a odsúdil ju na dvojročný trest odňatia slobody nepodmienečne. Trest potvrdil na sklonku novembra 2017 i odvolací súd v Detmolde. Dôvodom boli jej príspevky v neonacistickom plátku Stimme des Reiches (Hlas ríše), v ktorých popierala holokaust.

Podľa názoru jej právnych zástupcov sú výroky popierajúce existenciu vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau a hovoriace o tom, že sa tam nachádzal iba pracovný tábor nacistov, kryté právom na slobodu prejavu.

Vo februári rozsudok z posledného procesu s Haverbeckovou, ktorá vo farbách strany Pravica kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019, nadobudol právoplatnosť. Predchádzalo tomu neúspešné odvolanie popieračky holokaustu na vrchnom krajinskom súde v Celle. Odsúdená žena však aj tak v stanovenom termíne nenastúpila do výkonu trestu, takže ju tam museli prepraviť príslušníci polície.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia