Jednou vetou

NEMECKO: Otvorili predajne s plochou do 800 štvorcových metrov

ilsutračné

red

Veľké obchodné centrá v krajine zostávajú zatvorené.

Vo veľkej časti Nemecka otvorili niektoré predajne v rámci prvého kroku smerom k opätovnému otvoreniu verejného života v najväčšej európskej ekonomike po štyroch týždňoch obmedzení. V krajine v pondelok otvorili obchody s predajnou plochou do 800 štvorcových metrov, predajne automobilov, bicyklov a kníhkupectvá.

Ide o výsledok minulotýždňovej dohody medzi spolkovou vládou a vládami jednotlivých krajín. Šéf úradu nemeckej kancelárky Helge Braun pre televíznu stanicu n-tv uviedol, že veľké obchody nemôžu byť otvorené v rámci prvého kroku, pretože priťahujú veľký počet ľudí do centier miest a majú veľký počet zákazníkov.

Za prijímanie alebo zmierňovanie reštrikčných opatrení sú v Nemecku zodpovedné vlády jednotlivých spolkových krajín, pričom konajú rozdielne. Napríklad Berlín a spolková krajina Brandenbursko by mali malé predajne opätovne otvoriť v neskoršej časti tohto týždňa.

Durínsko chce s otvorením obchodov počkať do budúceho pondelka. Rovnako týždeň chce počkať Bavorsko, hoci v pondelok dovolilo otvoriť predajne s náradím pre domácnosti a záhradné centrá.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia