Jednou vetou

Nemecko podmieňuje zrušenie zákazu vývozu zbraní posunom situácie v Jemene

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Foto: TASR

Nemecko pozastaví zákaz predaja zbraní do Saudskej Arábie len vtedy, ak nastane posun v mierovom procese v Jemene. Vyhlásil to v stredu nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

„Postoj nemeckej vlády je taký, že Saudskej Arábii momentálne nedodávame zbrane a ďalšie rozhodnutia budú závisieť od vývoja jemenského konfliktu,“ povedal Maas po rozhovoroch so svojím britským rezortným kolegom Jeremym Huntom v Berlíne, informovala agentúra DPA.

Merkelová: Proces odzbrojovania musí zahŕňať USA, Rusko, EÚ aj Čínu

Bojujúce strany v Jemene začali mierové rokovania koncom minulého roka. Dosiahli síce čiastkové dohody, urovnanie konfliktu sa však od nich neočakáva.

Nemecká koaličná vláda sa vlani v marci zhodla na tom, že zastaví ďalší vývoz zbraní do krajín, ktoré sa priamo podieľajú na konflikte v Jemene. Saudská Arábia vedie koalíciu deviatich krajín, ktoré podporujú jemenských vládnych vojakov v boji proti povstaleckým húsíom podporovaným Iránom — regionálnym rivalom Rijádu.

OSN varuje, že peniaze na humanitárnu pomoc Jemenu sa môžu minúť do 6 týždňov

Nemecko je vo svojom postoji pomerne izolované; Francúzsko a Británia ho kritizovali, pretože podľa nich ovplyvňuje spoločné projekty realizované s nemeckými firmami alebo dodávateľmi. Hunt sa v stredu ďalšej kritiky na adresu Berlína zdržal. „Rozumieme pozícii Nemecka a myslím si, že aj oni chápu našu,“ vyhlásil šéf britskej diplomacie.

Nemecký magazín Der Spiegel však napísal, že Hunt napísal pred svojou návštevou Nemecka Maasovi kritický list, v ktorom sa sťažoval, že spoločné zbrojárske projekty, akým je napríklad bojová stíhačka Tornado, budú exportnými zákazmi Berlína poškodené. Berlín zákaz vývozu zbraní predĺžil do 9. marca.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google