Jednou vetou

Nemecko ponúka 3 000 eur odmietnutým žiadateľom o azyl, ak dobrovoľne odídu domov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Nemecko chce pomôcť odmietnutým žiadateľom o azyl, keď sa dobrovoľne odsťahujú naspäť do svojich krajín, a plánuje im jednorazovo vyplatiť sumu až do výšky 3000 eur. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra AP.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že ľudia, ktorí budú spĺňať podmienky, môžu o peniaze požiadať najneskôr do 28. februára a dostanú ich po návrate domov.

Rodiny dostanú po dobrovoľnom návrate do vlasti tovar a služby v hodnote 3 000 eur, pričom jednotlivci dostanú doma tovar a služby za 1 000 eur, spresnila podrobnosti vládneho programu agentúra DPA.

Tisícky odmietnutých žiadostí o azyl

Migranti, ktorí súhlasia s návratom do vlasti ešte pred zamietnutím ich žiadosti o azyl, dostávajú na základe iného vládneho programu už takmer rok (od februára) sumu 1 200 eur pre dospelého a 600 eur pre dieťa. Teraz sú oprávnení požiadať o peniaze v oboch programoch.

Avšak noviny Bild am Sonntag v nedeľu napísali, že na návratovom programe sa od februára do októbra zúčastnilo 8 639 migrantov, hoci v Nemecku je približne 115 000 odmietnutých žiadateľov o azyl – mnohých z nich nemôžu úrady deportovať z humanitárnych dôvodov.

Podnet na odchod z krajiny

Nemecká vláda sa snaží podnietiť migrantov k tomu, aby dobrovoľne odchádzali do vlasti, keďže Nemecko čelí prílevu až takmer milióna migrantov, ktorí prišli v rokoch 2015 a 2016 z krajín ako Sýria, Afganistan a Irak.

„Ak sa rozhodnete dobrovoľne odísť z Nemecka do konca februára, môžete dostať nielen štartovaciu pomoc, ale aj pomoc pri nákladoch na bývanie, ktorú vám budeme poskytovať prvý rok vo vašej krajine,“ vyzval minister vnútra Thomas de Maiziere, ktorého ako prvý citoval najčítanejší denník Bild.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí