Jednou vetou

Nemecko prísľúbilo venovať 432 miliónov eur na hospodársky rozvoj Afganistanu

Vojak afganskej armády

Foto: ilustračné, TASR/AP

Nemecko poskytne Afganistanu balík pomoci v hodnote 432 miliónov eur, ktorý má ešte tento rok prispieť k hospodárskemu rozvoju krajiny. Novinárom v Kábule to vo štvrtok oznámil nemecký veľvyslanec Peter Prügel.

Peniaze budú podľa agentúry DPA určené na vytváranie pracovných miest, zlepšenie dodávok vody a energií vo vidieckych oblastiach, posilnenie úlohy žien v spoločnosti a zabezpečenie kvalitnej verejnej správy. Podľa veľvyslanca je cieľom taktiež zlepšenie dodržiavania zásad právneho štátu, poskytnutie vzdelania deťom v útlom veku a obmedzenie korupcie.

USA sťahujú niektoré raketové systémy Patriot z Blízkeho východu

Afganská vláda bude zodpovedná za použitie najmenej 62 miliónov eur, zatiaľ čo o zvyšku rozhodne vláda Nemecka. Prügel vyjadril svoju nespokojnosť s tým, ako sa využívala v Afganistane predošlá pomoc z Nemecka, a upozornil, že je potrebné urobiť oveľa viac pre to, aby bola takáto pomoc účinná.

Nedávna správa osobitného generálneho inšpektora pre obnovu Afganistanu odhalila, že americký program pomoci, ktorý mal vytvoriť pracovné miesta pre 75.000 afganských žien, nesplnil stanovené ciele. Náklady na túto iniciatívu dosiali za tri roky takmer 90 miliónov eur, dlhodobé zamestnanie však získalo len zhruba 55 žien, poznamenala DPA.
Nemecko je pre Afganistan jedným z najvýznamnejších finančných darcov. Na obnovu tejto ázijskej krajiny poznačenej vojnou vynaložil Berlín od roku 2001 dokopy 4,6 miliardy eur.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia