Jednou vetou

Nemecko: Prokuratúra žiada vydať Puigdemonta Španielsku

Carles Puigdemont.

foto: TASR/AP

Generálna prokuratúra nemeckej spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko požiadala tamojší najvyšší krajinský súd, aby umožnil vydanie bývalého katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta do Španielska. Zároveň požiadala o jeho opätovné vzatie do vydávacej väzby, informovala agentúra DPA.

Zatiaľ nie je známe, kedy súd o žiadosti prokuratúry rozhodne. Prokuratúra ju zdôvodnila okrem iného rizikom úteku Puigdemonta.

Novým španielskym premiérom bude Pedro Sánchez

Carles Puigdemont sa momentálne zdržiava v Berlíne. Zadržali ho v Šlezvicku-Holštajnsku 25. marca, keď prekročil hranicu z Dánska. Vracal sa autom z návštevy Škandinávie do Belgicka, kam sa uchýlil po zosadení svojej vlády.

Španielsko vydalo európsky zatýkací rozkaz na Puigdemonta a žiadosť o jeho vydanie pre obvinenia zo vzbury a sprenevery štátnych financií. Obvinenia súvisia s nezákonným referendom o nezávislosti Katalánska od Španielska, ktoré sa konalo vlani v októbri.

Odchádzajúca španielska vláda dala zelenú vzniku nového katalánskeho kabinetu

Puigdemonta prepustili z väzby v Nemecku 6. apríla, keď tamojší súd dospel k názoru, že politik nemôže byť vydaný do Španielska pre obvinenie zo vzbury. Miestna prokuratúra však minulý týždeň uviedla, že nové informácie poskytnuté španielskymi úradmi naznačujú, že to bude možné. Požiadala preto o opätovné zatknutie Puigdemonta a jeho umiestnenie do väzby.

Krajinský súd v meste Schleswig v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko však túto žiadosť zamietol.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia