Jednou vetou

Nemecko „s poľutovaním akceptuje“ odmietnutie Prahy prijímať naspäť migrantov

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová "s poľutovaním akceptuje" rozhodnutie Prahy neprijímať naspäť migrantov, ktorí sa predtým zaregistrovali v Českej republike. Uviedol to v sobotu hovorca nemeckej vlády.

Babiš dementoval správy o podpore dohody o návrate migrantov

„Česká strana vyslovila ochotu dosiahnuť dohodu s cieľom lepšie spolupracovať, čo sa týka vracania (migrantov) v budúcnosti. S poľutovaním akceptujeme dnešné vyjadrenia z Prahy,“ povedal hovorca nemeckej vlády podľa agentúry DPA.

Český premiér Andrej Babiš dementoval v sobotu informácie zverejnené agentúrou DPA, podľa ktorej nemecká kancelárka Merkelová získala od 14 krajín vrátane Česka prísľub dohody o urýchlenom návrate migrantov z Nemecka do toho štátu EÚ, kde boli zaregistrovaní.

Agentúra DPA sa vo svojej správe odvoláva na kancelárkin list určený koaličným partnerom – vrcholným politikom Kresťanskosociálnej únie (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD).

Orbán reagoval na list Merkelovej k vracaniu migrantov: K žiadnej dohode nedošlo

Babiš uviedol, že jeho vláda neplánuje, že by sa k dohode pripojila. „Tieto poplašné správy považujem za úplný nezmysel. Žiadne rokovanie neplánujeme. Nie je dôvod o tom rokovať. Zásadne to odmietame,“ konštatoval.

Dohodu poprel aj predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý povedal, že ide o bežnú „politickú kačicu“.
Ako ďalšie štáty okrem ČR a Maďarska, ktoré Merkelovú mali podporiť, DPA uviedla aj Poľsko, Belgicko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Portugalsko a Švédsko.

Merkelová už v piatok na summite EÚ oznámila, že Španielsko a Grécko sú pripravené prevziať migrantov, ktorí ich úrady požiadali o azyl, ale neskôr boli zachytení na nemecko-rakúskach

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia