Jednou vetou

Nemecko uvalí zákaz vstupu na 18 ľudí v prípade vraždy Chášukdžího

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Foto: TASR

Nemecko uvalí zákaz vstupu do krajiny, ako aj do schengenskej zóny voľného pohybu osôb, na 18 občanov Saudskej Arábie, v prípade ktorých sa predpokladá zapojenie sa do vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas to povedal v pondelok na okraji mimoriadneho zasadnutia európskych diplomatov v Bruseli. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

Berlín „rozhodol, že Nemecko by malo v schengenskom informačnom systéme uložiť zákaz vstupu pre 18 občanov Saudskej Arábie, o ktorých sa predpokladá, že majú spojitosť s týmto aktom“, povedal Maas novinárom.

Trump vyhlásil, že „nemá dôvod“ vypočuť si nahrávku vraždy Chašukdžího

Rezort nemeckej diplomacie už v uplynulom týždni vyzval Saudskú Arábiu na zrealizovanie bezproblémového a transparentného vyšetrovania po tom, ako Rijád v tomto prípade obvinil 11 ľudí, doplnila agentúra DPA.

Chášukdží zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné na sobáš s tureckou snúbenicou. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra až neskôr potvrdila, že bol zámerne zavraždený.

Chášukdží, ktorý žil v dobrovoľnom exile v USA a prispieval do novín Washington Post, bol kritikom korunného princa Muhammada, faktického vládcu krajiny. V súvislosti s vraždou dosiaľ obvinili 11 osôb a ďalšie vyšetrujú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia